Proširene vene nisu samo estetski problem
Probleme sa proširenim venama ima čak 50% ljudi srednjih godina, a obično su u pitanju vene na nogama.
Odavno je poznata činjenica da su proširene vene više svojstvene ženskoj populaciji. Ženski hormoni relaksiraju zid vena i usporavaju protok krvi, pa zato širenju doprinose hormonske promene u trudnoći i menopauzi, kao i upotreba hormonskih suplemenata i kontraceptivnih sredstava.
Hirurzi Klinike za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju KC Srbije objašnjavaju da tokom trudnoće, redistribucija krvi i pritisak uvećane materice na karlične vene povećava protok i venski pritisak krvi u nogama. Proširene vene se mogu manifestovati kao sitne paukolike grupice venula ili u vidu pravih proširenih i izvijuganih vena.
"U odmakloj fazi bolesti mogu biti prisutni znaci hroničnog popuštanja vena, kao što su otok i kožne promene na potkolenici. Najčešći simptomi su bol, zamor i neprijatan osećaj tišteće težine u nogama koji se pogoršavaju dužim stajanjem", ističe dr Andreja Dimić.
Proširene vene su sklone trombozi, a promenom načina života može se preventirati i usporiti nastanak proširenih vena, odnosno produžiti vek zdravih vena, prenosi "Blic magazin".
Osobama sa ovim zdravstvenim problemom savetuje se da izbegavaju duže sedenje i stajanje, previsoke potpetice, redukcija telesne težine, podizanje nogu 15 centimetara od ravni srca, kao i tuširanje hladnom vodom omogućava produktivnije vraćanje krvi ka srcu.
Proširene vene se mogu ukloniti sklerozantnom, laserskom i radiofrekventnom terapijom, kao i hiruskim putem. U slučaju da niste spremni na ovaj korak, postoje venotonici koji smanjuju oticanje nogu, ali dovoljne su i veoma male doze acetil-salicilne kiseline koja ima moć da spreči tromb.
Pročitajte i: Tamo gde čujete strujanje krvi kroz vene (FOTO)