Не пропусти шансу за рану дијагнозу карцинома простате
Сваке године у Србији од карцинома простате оболи око 3.000 мушкараца, а премине њих 1.000.
У новембру, месецу који је посвећен мушком здрављу лекари и удружење пацијената заједно поручују свим мушкарцима да брину о свом здрављу и да не пропусте шансу за рану дијагнозу карцинома простате.
Заједнички циљ струке, удружења пацијената, институција и медија јесте подизање свести о факторима ризика за развој карцинома простате, о значају препознавања симптома болести, унапређењу доступности иновативне терапије, али и рушењу друштвених препрека (стигми) које спречавају мушкараце да преузму контролу над својим здрављем.
Директор Клинике за урологију УКЦС, проф.др Зоран Џамић, истакао је да сви мушкарци старији од 50 година треба једном годишње да обаве уролошки преглед, а уколико су у породици имали карцином простате, на редовне прегледе треба да крену од 45. године.
"Потребно је урадити ПСА тест из крви и отићи на преглед код уролога. Први симптоми који могу указати на рак простате су поремећаји у квалитету мокрења, попут отежаног и учесталог мокрења, затим ноћно мокрење, као и крв у мокраћи. Уколико дијагностика покаже да се ради о раку, процењује се проширеност болести, а затим конзилијум доноси одлуку о најбољем начину лечења. Ако је болест локализована на саму простату, без метастаза, мозе се излечити. Хирургија, односно одстрањење целе простате је златни стандард у лечењу раног карцинома", закључио је проф.др Џамић.
Др Весна Стојановић, интерниста-онколог из Клинике за онкологију УКЦ Ниш каже да „Уколико болест откријемо на време стопа петогодишњег преживљавања је већа од 90 одсто. Ако се болест открије у метастатској фази болести стопа преживљавања се смањује на 30%. И поред тога што је метастатски карцином простате неизлечива болест последњих 20 година остварен је велики напредак у терапији карцинома простате. Иновативни лекови су ефикасни и пацијенти их добро подносе.
Њиховом применом значајно се одлаже прогресија болести, продужава живот пацијенту уз очуван квалитет живота“, истакла је др Стојановић и нагласила да је од 2017. године направљен значајан напредак у погледу доступности нових лекова за терапију карцинома простате у Републици Србији. На листи лекова РФЗО доступно је више иновативних лекова из групе АРТА лекова и хемиотерапије, док лекови из групе ПАРП инхибитора нису доступни. Увођењем ПАРП инхибитора на листу, заокружили бисмо алгоритам лечења карцинома простате.
Ове године оформљено је и ново удружење пацијената за борбу против карцинома бешике, простате, тестиса и бубрега “Уро такт”. Председник удружења Марко Ђурић каже да пацијенти оболели од карцинома уро-гениталне регије нису до сада имали своје удружење, те да је његов циљ да се промени забрињавајућа статистика. „Време је да пацијенти, заједно са својим породицама и уз подршку лекара дају такт за квалитетнију превенцију и боље лечење“, рекао је Ђурић.