Recite NE prerano sedim vlasima!
Sedenje kose je prirodan proces i ne možete ga nikako izbeći, ali zato ga, raznim prirodnim preparatima, možete odložiti.
Sede vlasi se javljaju zbog genetske predodređenosti, loše ishrane i stresa... Njima je svojstveno da se javljaju u 50-im godinama, ali ima i slučajeva (a takvih je sve više) da se javljaju i u 20-im i 30-im godinama.
Ova pojava se javlja kada naš organizam prestane da proizvodi melanin koji daje boju našoj kosi. Melanin se proizvodi od aminokiseline tirozina, koji telo crpi iz proteina u hrani.
Problem je što niko od nas nije svestan da uticaj klime takođe može da doprinese preranom sedenju kose, ali sa tim se ne možemo izboriti osim ako se ne preselimo u krajeve sa perspektivnim klimnim područjem. Ono što je u našoj moći jeste da prvo poboljšamo cirkulaciju, jer samo tako ćemo provesti vitamine do vlasi. Masirajte teme glave bar 10-ak minuta svakog dana.
Sede vlasi se javljaju usled nedostatka minerala i vitamina, a naše telo ponajviše pati jer ne unosimo alge spiruline i zeleno povrće koji su najbolji prijatelji naše čvrste i mlade kose.
Da biste što više produžili vek kose bez sedih vlasi, treba da unosite što više vitamina B12, bakra i joda.
Nudimo vam nekoliko saveta koje možete "pokupiti" iz same prirode..
Pre nego što operete kosu, umitite jedno jaje i nanesite ga na kosu. Neka odstoji 30 minuta, zatim operite kosu.
Jogurt je takođe dobar za "ubijanje" sede vlasi i dobro je jednom nedeljno ga naneti na kosu i neka odstoji pola sata.
Ako ste više skloni da kosu perete ujutro, kokosovo ulje je idealan za vas. Stavite ga uveče na kosu, umotanu u peškir i ujutro dobro operite kosu.
Ako volite da jedete kari, sada ga slobodno možete još više konzumirati jer je idealan regenerator za kosu. Savetuje vam se da listove karija uskuvate sa kokosovim uljem i tu smesu nanesete na kosu da deluje 30 minuta.
Masline i med su takođe prijatelji vašoj kosi i idealno je da ih pomešate i dobijenu smesu umasirate u teme glave.