Vesić: Još 800 komunalnih policajaca za više reda i bolju zaštitu po opštinama (VIDEO)
BEOGRAD - Izmenama Zakona o glavnom gradu lokalna samouprava će biti znatno bliža građanima koji neće morati da putuju kilometrima za pojedina dokumenta i dozvole, a gradski menadžer Goran Vesić najavio je da će Grad i njegove opštine dobiti nove nadležnosti i da će biti manje odbornika.
Vesić je Tanjugu rekao da su Grad Beograd i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave obavili konsultacije sa više ministarstava, a da će sutra tim povodom biti obavljeni i razgovori sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Prema Vesićevim rečima, Grad Beograd će dobiti posebne nadležnosti koje do sada nije imao, a koje se, između ostalog, odnose na oblast ekologije, imovinsko-pravnih odnosa, katastra gde će grad postavljati upravu, inspekciju, poput vodoprivredne i turističke...
Poboljšanje socijalne i dečije zaštite i obrazovanja
Grad će, objasnio je, biti nadležan za nekategorisane turističke smeštaje i dobiće niz nadležnosti koje se odnose na lakše funkcionisanje grada u oblasti socijalne i dečije zaštite i obrazovanja. "Grad će, kada su u pitanju vrtići i škole, imati većinu u školskim odborima, gde ćemo moći da utičemo na postavljanje direktora i sami ćemo moći da formiramo cenu za vrtiće po opštinama i napravimo razliku između različitih opština", rekao je gradski menadžer.
Ističući da nije reč o spisku želja nadležnih u gradu, Vesić je rekao da sve nabrojano predstavlja stvari potrebne da bi grad svakodnevno bolje funkcionisao.
Vesić je naveo i da će biti smanjen broj odbornika za oko 40 odsto, kako u Skupštini grada Beograda, tako i u skupštinama opština.
Podela grada u dve zone
Nakon usvajanja izmena Zakona o glavnom gradu, objasnio je, sledi usvajanje novog Statuta grada, kojim će biti preciznije definisani odnosi između gradskih i prigradskih opština. U tom kontekstu, Vesić je objasnio da će grad biti podeljen u dve zone, odnosno imaće centralne gradske i prigradske opštine.
Opštine će, istakao je, imati veće nadležnosti kako bi bolje funkcionisale, što znači da će im biti vraćene funkcije za koje se pokazalo da ih je nepotrebno centralizovati.
Gradski menadžer je naveo da će prigradske opštine moći da donose urbanističke planove van obuhvata plana generalne regulacije, a moći će i da, u skladu sa zakonom, "gazduju" građevinskim zemljištem.
"Verujem da ćemo posle ovog procesa imati izbalansiran odnos. Grad će dobiti više nadležnosti", rekao je Vesić ističući da Beograd čini 40 odsto bruto društvenog proizvoda Srbije, pa postoji potreba da postoji zaokružen sistem i više nadležnosti kako bi bolje funkcionisao.
Uporedo sa izmenama Zakona o glavnom gradu, u skupštinskoj proceduri trebalo bi da se nađu i izmene zakona o lokalnoj samoupravi, o komunalnoj policiji i o službenicima u organima lokalne samouprave i AP Vojvodine. Za Beograd je, istakao je, posebno važan Zakon o komunalnoj policiji, koji bi trebalo da omogući da Grad samo u ovoj godini dobije skoro 800 komunalnih policajaca, a kasnije i više.
"To će poboljšati komunalni red i omogućiti da u različitim naseljima i u prigradskim opštinama, imamo komunalne policajce što sada nije slučaj. Građani će moći da očekuju više komunalnog reda i bolju zaštitu", smatra Vesić. On očekuje da ta zakonska rešenja budu usvojena tokom leta, kako bi do 1. novembra bile usvojene i izmene Statuta grada, a kako bi od nove godine grad i opštine startovali sa novim nadležnostima.