Весић: Још 800 комуналних полицајаца за више реда и бољу заштиту по општинама (ВИДЕО)
БЕОГРАД - Изменама Закона о главном граду локална самоуправа ће бити знатно ближа грађанима који неће морати да путују километрима за поједина документа и дозволе, а градски менаџер Горан Весић најавио је да ће Град и његове општине добити нове надлежности и да ће бити мање одборника.
Весић је Танјугу рекао да су Град Београд и Министарство државне управе и локалне самоуправе обавили консултације са више министарстава, а да ће сутра тим поводом бити обављени и разговори са представницима Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Према Весићевим речима, Град Београд ће добити посебне надлежности које до сада није имао, а које се, између осталог, односе на област екологије, имовинско-правних односа, катастра где ће град постављати управу, инспекцију, попут водопривредне и туристичке...
Побољшање социјалне и дечије заштите и образовања
Град ће, објаснио је, бити надлежан за некатегорисане туристичке смештаје и добиће низ надлежности које се односе на лакше функционисање града у области социјалне и дечије заштите и образовања. "Град ће, када су у питању вртићи и школе, имати већину у школским одборима, где ћемо моћи да утичемо на постављање директора и сами ћемо моћи да формирамо цену за вртиће по општинама и направимо разлику између различитих општина", рекао је градски менаџер.
Истичући да није реч о списку жеља надлежних у граду, Весић је рекао да све набројано представља ствари потребне да би град свакодневно боље функционисао.
Весић је навео и да ће бити смањен број одборника за око 40 одсто, како у Скупштини града Београда, тако и у скупштинама општина.
Подела града у две зоне
Након усвајања измена Закона о главном граду, објаснио је, следи усвајање новог Статута града, којим ће бити прецизније дефинисани односи између градских и приградских општина. У том контексту, Весић је објаснио да ће град бити подељен у две зоне, односно имаће централне градске и приградске општине.
Општине ће, истакао је, имати веће надлежности како би боље функционисале, што значи да ће им бити враћене функције за које се показало да их је непотребно централизовати.
Градски менаџер је навео да ће приградске општине моћи да доносе урбанистичке планове ван обухвата плана генералне регулације, а моћи ће и да, у складу са законом, "газдују" грађевинским земљиштем.
"Верујем да ћемо после овог процеса имати избалансиран однос. Град ће добити више надлежности", рекао је Весић истичући да Београд чини 40 одсто бруто друштвеног производа Србије, па постоји потреба да постоји заокружен систем и више надлежности како би боље функционисао.
Упоредо са изменама Закона о главном граду, у скупштинској процедури требало би да се нађу и измене закона о локалној самоуправи, о комуналној полицији и о службеницима у органима локалне самоуправе и АП Војводине. За Београд је, истакао је, посебно важан Закон о комуналној полицији, који би требало да омогући да Град само у овој години добије скоро 800 комуналних полицајаца, а касније и више.
"То ће побољшати комунални ред и омогућити да у различитим насељима и у приградским општинама, имамо комуналне полицајце што сада није случај. Грађани ће моћи да очекују више комуналног реда и бољу заштиту", сматра Весић. Он очекује да та законска решења буду усвојена током лета, како би до 1. новембра биле усвојене и измене Статута града, а како би од нове године град и општине стартовали са новим надлежностима.