Ko je kriv za stanje u Iraku?
Uskoro bi mogla biti pokrenuta znatna ofanziva protiv ISIL militanata s obzirom na to da je irački premijer Nouri al-Maliki dobio neograničene vlasti od Kabineta, a kako je najavio snage sigurnosti će takođe naoružavati civile u borbi protiv ISIL.
Tokom jučerašnjeg dana, ISIL militanti zauzeli su još dva grada na severoistoku Iraka i sve više se približavaju Bagdadu.
Prema zadnjim informacijama, na hiljade stanovnika prijavljuju se kao dobrovoljci u odbranu Bagdada i južnih šijitskih gradova u kojima se nalaze najveća svetilišta. Podsećamo vas da su iz ISIL zapretili kako su upravo ovo njihove iduće mete.
Istovremeno, u Mosulu su proglašeni novi zakoni u skaldu sa stvaranjem novog entiteta nove islamske države. Prema njima, strogo se zabranjuje upotreba alkohola, cigareta i droge, lopovima će biti amputirane ruke, žene će smeti da izlaze na ulicu samo u slučaju vanredne situacije i obavezna je molitva pet puta na dan.
Takođe, u proglasu novog zakona ističe se: "Oni koji budu odbili našu vlast biće ubijeni, razapeti ili će im se odseći ruke i noge", što umnogome pojašnjava zašto je više od 500.000 stanovnika Mosula napustilo grad.
Izvori prenose i kako je iračka Vlada blokirala pristup svim ključnim društvenim mrežama na internetu, kao što su Twitter, Youtube i Facebook kako bi eventualno zaustavili aktivnost militanata koji su itekako aktivni na internetu.
Na drugoj strani SAD nije previše voljan da interveniše protiv ISIL, štaviše SAD i njihovi saveznici u Evropi već godinama dostavljaju oružje u Siriju koje je često na "ovaj ili onaj" način završilo baš u rukama ISIL. Aktuelna munjevita ofanziva u Iraku time je zapravo direktan proizvod jačanja ove terorističke skupine u Siriji.
No, ako se SAD sada ne angažuje, Bagdad će se okrenuti Teheranu, a Iran itekako ima i silu i volju suprotstaviti se ISIL. Ukoliko dođe do toga, SAD neće moći da kritikuje iransko angažovanje jer je ISIL sada na svim listama terorističkih organizacija i to je zapravo takođe deo kompleksnosti ovog problema za SAD i njihove bliskoistočne saveznike.
Podsetimo, Obama je juče u govoru, potvrdio da će SAD ipak vojno intervenisati u Iraku, verovatno vazdušnim napadima ali trupe definitivno neće slati, to je posebno naglasio. Nadalje, Obama tvrdi da će za pripremu trebati nekoliko dana, ali je u govoru i žestoko iskritikovao Malikija sugerišući kako je on zapravo kriv za situaciju jer nije radio na politici pomirenja Sunita i Šiita u zemlji.
Obama kao da primarno želi odlazak Malikija, a ne zaustavljanje ISIL. Možda je američki vrh došao na ideju da bi to možda bilo najbolje rešenje, no teško da će demokratski izabrani premijer Maliki otići, bar ne svojevoljno.
Malikijev savetnik u razgovoru za NYT nastavlja: "Za napredak ISIL, najviše je kriva Turska jer Ankara je gnevna zbog iračke potpore za Asada u Siriji, kao i Kurdi koji su želeli profitirati od slabljenja Iraka na severu zemlje. Da, iračka vojska je na nekim mestima jednostavno nestala, ali morate uzeti u obzir i prilike na terenu. Druga divizija iračke vojske je 80 odsto sastavljena od Kurda - Kurdi su se jednostavno povukli natrag na svoju teritoriju i tada je nastala panika. Turska je pak htela srušiti Asada, videli su da mu Irak pomaže i ovo je sada osveta", rekao je.
Uprkos teškoj situaciji, on navodi kako iračka Vlada nije zabrinuta za svoj opstanak kao ni za sigurnost Bagdada . "Mislim da nemaju kapaciteta nastaviti dalje", rekao je.
ISIL se trenutno nalazi pred Samarom, severno od Bagdada, gde su odlučili pričekati bar jedan dan. U gradu Samara se nalazi važno šiitsko svetište - napad na isto 2006. pokrenuo je talas sektaškog ratovanja.
Istovremeno na prostoru vojne avio baze Balad u Bagdadu, najveće u zemlji, stotine pripadnika američkog privatnog vojnog osoblja čeka na evakuaciju, što je još jedan dokaz da SAD ne želi imati previše veze s ovom krizom.