Ко је крив за стање у Ираку?
Ускоро би могла бити покренута знатна офанзива против ИСИЛ милитаната с обзиром на то да је ирачки премијер Ноури ал-Малики добио неограничене власти од Кабинета, а како је најавио снаге сигурности ће такође наоружавати цивиле у борби против ИСИЛ.
Током јучерашњег дана, ИСИЛ милитанти заузели су још два града на североистоку Ирака и све више се приближавају Багдаду.
Према задњим информацијама, на хиљаде становника пријављују се као добровољци у одбрану Багдада и јужних шијитских градова у којима се налазе највећа светилишта. Подсећамо вас да су из ИСИЛ запретили како су управо ово њихове идуће мете.
Истовремено, у Мосулу су проглашени нови закони у скалду са стварањем новог ентитета нове исламске државе. Према њима, строго се забрањује употреба алкохола, цигарета и дроге, лоповима ће бити ампутиране руке, жене ће смети да излазе на улицу само у случају ванредне ситуације и обавезна је молитва пет пута на дан.
Такође, у прогласу новог закона истиче се: "Они који буду одбили нашу власт биће убијени, разапети или ће им се одсећи руке и ноге", што умногоме појашњава зашто је више од 500.000 становника Мосула напустило град.
Извори преносе и како је ирачка Влада блокирала приступ свим кључним друштвеним мрежама на интернету, као што су Twitter, Youtube и Facebook како би евентуално зауставили активност милитаната који су итекако активни на интернету.
На другој страни САД није превише вољан да интервенише против ИСИЛ, штавише САД и њихови савезници у Европи већ годинама достављају оружје у Сирију које је често на "овај или онај" начин завршило баш у рукама ИСИЛ. Актуелна муњевита офанзива у Ираку тиме је заправо директан производ јачања ове терористичке скупине у Сирији.
Но, ако се САД сада не ангажује, Багдад ће се окренути Техерану, а Иран итекако има и силу и вољу супротставити се ИСИЛ. Уколико дође до тога, САД неће моћи да критикује иранско ангажовање јер је ИСИЛ сада на свим листама терористичких организација и то је заправо такође део комплексности овог проблема за САД и њихове блискоисточне савезнике.
Подсетимо, Обама је јуче у говору, потврдио да ће САД ипак војно интервенисати у Ираку, вероватно ваздушним нападима али трупе дефинитивно неће слати, то је посебно нагласио. Надаље, Обама тврди да ће за припрему требати неколико дана, али је у говору и жестоко искритиковао Маликија сугеришући како је он заправо крив за ситуацију јер није радио на политици помирења Сунита и Шиита у земљи.
Обама као да примарно жели одлазак Маликија, а не заустављање ИСИЛ. Можда је амерички врх дошао на идеју да би то можда било најбоље решење, но тешко да ће демократски изабрани премијер Малики отићи, бар не својевољно.
Маликијев саветник у разговору за NYT наставља: "За напредак ИСИЛ, највише је крива Турска јер Анкара је гневна због ирачке потпоре за Асада у Сирији, као и Курди који су желели профитирати од слабљења Ирака на северу земље. Да, ирачка војска је на неким местима једноставно нестала, али морате узети у обзир и прилике на терену. Друга дивизија ирачке војске је 80 одсто састављена од Курда - Курди су се једноставно повукли натраг на своју територију и тада је настала паника. Турска је пак хтела срушити Асада, видели су да му Ирак помаже и ово је сада освета", рекао је.
Упркос тешкој ситуацији, он наводи како ирачка Влада није забринута за свој опстанак као ни за сигурност Багдада . "Мислим да немају капацитета наставити даље", рекао је.
ИСИЛ се тренутно налази пред Самаром, северно од Багдада, где су одлучили причекати бар један дан. У граду Самара се налази важно шиитско светиште - напад на исто 2006. покренуо је талас секташког ратовања.
Истовремено на простору војне авио базе Балад у Багдаду, највеће у земљи, стотине припадника америчког приватног војног особља чека на евакуацију, што је још један доказ да САД не жели имати превише везе с овом кризом.