Koliko je strašno roditi se kao devojčica?
Gotovo svakodnevne vesti o okrutnim ubistvima, nasilju i diskriminaciji nad ženama nameću jedno pitanje: Koliko je strašno roditi se kao devojčica u današnjem vremenu?
Skoro 300 učenica oteto je u Nigeriji prošlog meseca, a nova vest koja je potresla svet je strašno kamenovanje žene u Pakistanu. Nedavno je i u Kaliforniji mladić izvršio niz ubistava i samoubistvo zbog osvete svim devojkama koje su ga odbile. Ova dešavanja u svetu samo su dokazi nasilja nad ženama koje prate današnje društvo.
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da 35% žena širom sveta iskusi nasilje od strane intimnog partnera. Takođe, šokantno je da u 21. veku devojčice užrasta od 15 do 19 godina imaju probleme vezane za trudnoću i porođaj, jer ostaju o drugom stanju pre nego što njihovo telo sazri.
U nekim zemljama povećana je stopa brakova maloletnih osoba što onemogućava obrazovanje i ekonomsku nezavisnost devojaka. Prema činjenicama javlja se jaz na globalnom nivou u obrazovanju između muške i ženske populacije. Statistike potvrđuju da se u periodu od 1999. do 2009. godine broj devojaka koje završavaju škole smanjio sa 61 milion na 35 miliona.
Međutim, ženske političke organizacije širom sveta nastavljaju da se bore za svoja prava. Od jula 2013. godine 35 zemalja, uključujući i 9 afričkih, imaju nacionalne parlamente sa najmanje 30% ženskih predstavnika. Primeri žena koje su dostigle sam politički vrh su Hilari Klinton i Angela Merkel. Takođe, ogroman korak koje čini svetsko društvo, nakon godina ćutanja i ne prihvatanja činjenice da postoji nasilje nad ženama, je borba da se prekine sa svim ugnjetavanjima ženske populacije.
Zločini iz časti dešavaju se i danas ali samo u ruralnim sredinama, ali tu postoji problem jer žene ćute i sakrivaju napade koje svakodnevno trpe.
Depresivne i uznemiravajuće činjenice koje svakodnevno javljaju svetski mediji, ipak ne treba dovesti do obeshrabrivanja već do borbe protiv nasilnika.