Колико је страшно родити се као девојчица?
Готово свакодневне вести о окрутним убиствима, насиљу и дискриминацији над женама намећу једно питање: Колико је страшно родити се као девојчица у данашњем времену?
Скоро 300 ученица отето је у Нигерији прошлог месеца, а нова вест која је потресла свет је страшно каменовање жене у Пакистану. Недавно је и у Калифорнији младић извршио низ убистава и самоубиство због освете свим девојкама које су га одбиле. Ова дешавања у свету само су докази насиља над женама које прате данашње друштво.
Светска здравствена организација процењује да 35% жена широм света искуси насиље од стране интимног партнера. Такође, шокантно је да у 21. веку девојчице ужраста од 15 до 19 година имају проблеме везане за трудноћу и порођај, јер остају о другом стању пре него што њихово тело сазри.
У неким земљама повећана је стопа бракова малолетних особа што онемогућава образовање и економску независност девојака. Према чињеницама јавља се јаз на глобалном нивоу у образовању између мушке и женске популације. Статистике потврђују да се у периоду од 1999. до 2009. године број девојака које завршавају школе смањио са 61 милион на 35 милиона.
Међутим, женске политичке организације широм света настављају да се боре за своја права. Од јула 2013. године 35 земаља, укључујући и 9 афричких, имају националне парламенте са најмање 30% женских представника. Примери жена које су достигле сам политички врх су Хилари Клинтон и Ангела Меркел. Такође, огроман корак које чини светско друштво, након година ћутања и не прихватања чињенице да постоји насиље над женама, је борба да се прекине са свим угњетавањима женске популације.
Злочини из части дешавају се и данас али само у руралним срединама, али ту постоји проблем јер жене ћуте и сакривају нападе које свакодневно трпе.
Депресивне и узнемиравајуће чињенице које свакодневно јављају светски медији, ипак не треба довести до обесхрабривања већ до борбе против насилника.