Komemoracija za Nikolu Simića u JDP-u
Komemoracija povodom smrti doajena srpskog glumišta Nikole Simića biće održana 14. novembra u 12 sati na sceni "Ljuba Tadić" Jugoslovenskog dramskog pozorišta (JDP), najavio je danas taj teatar.
Simić će biti sahranjen istog dana u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Opelo počinje u 14 sati.
Dramski umetnik Nikola Simić preminuo je juče u Beogradu u 81. godini.
Rođen je u Beogradu 18. maja 1934. Glumu je diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju. Prvu ulogu dobio je još kao student 1957. u JDP-u, čiji je stalni član postao 1959. i u kome je igrao do januara ove godine.
Na sceni JDP-a igrao je mnogobrojne likove iz komičnog i dramskog repertoara: Guverner i Trgovac ("Kandid ili Optimizam"); Lakej Ivan ("Pseći valcer"); Poco ("Čekajući Godoa"); Arkadije Arkadijevič ("Punjene tikvice"); Amori de Šatel Taro ("Velika auto trka"); Bopčinski ("Revizor"); Vića i Jerotije ("Sumnjivo lice" iz 1969. i 1990); Pomet ("Dundo Maroje"); Pukovnik, Ljudmila Brandahlistova, Islednik ("Veseli dani ili Tarelkinova smrt"); Grobar ("Hamlet"); Vitvud ("Takav je svet"); Sava Savić ("Protekcija"); Mita ("Zunzara"); Nikola ("Rat i mir u kafani Snefl"); Čovek koji se najviše boji ("Otkriće"); Gospodin Simić ("Skakavci").
U najdugovečnijoj predstavi u repertoarskim pozorištima "Buba u uhu" Žorža Fejdoa, Nikola Simić je tumačio uloge Viktor-Emanuela Šandebiza i Poša.
RASTANAK OD VELIKANA: Preminuo Nikola Simić
LAF U SRCU: Ovo su uloge po kojima ćemo pamtiti Nikolu Simića
Svaku od njih, sa generacijama glumaca koji su dali svoj doprinos dugom životu i uspehu predstave, predvodio je Nikola Simić u svojoj dvostrukoj, neponovljivoj, životnoj ulozi.Predstava "Buba u uhu" prvi put je izvedena 7. juna 1971. godine, na repertoaru JDP nalazila se više od 40 godina i imala je blizu 2.000 repriza.
Simić je igrao i u mnogobrojnim filmovima i TV-serijama. Proslavio se ulogom Mite Pantića u filmskom serijalu "Tesna koža" (1982 - 1991), a glumio je u popularnim televizijskim serijama "Srećni ljudi", "Porodično blago", "Agencija za SIS" i "Ljubav, navika, panika".
Poznat je i po tome što je u sinhronizacijama crtanih filmova na srpski jezik, glas "pozajmljivao" Dušku Dugoušku, Nindža kornjačama i drugim crtanim junacima.
Dobitnik je Sterijine nagrade i tri godišnje nagrade JDP-a.
Dobitnik je Srebrne arene u Puli i nagrade za životno delo na filmu, "Pavle Vuisić".