Комеморација за Николу Симића у ЈДП-у
Комеморација поводом смрти доајена српског глумишта Николе Симића биће одржана 14. новембра у 12 сати на сцени "Љуба Тадић" Југословенског драмског позоришта (ЈДП), најавио је данас тај театар.
Симић ће бити сахрањен истог дана у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду. Опело почиње у 14 сати.
Драмски уметник Никола Симић преминуо је јуче у Београду у 81. години.
Рођен је у Београду 18. маја 1934. Глуму је дипломирао на Академији за позориште, филм, радио и телевизију. Прву улогу добио је још као студент 1957. у ЈДП-у, чији је стални члан постао 1959. и у коме је играо до јануара ове године.
На сцени ЈДП-а играо је многобројне ликове из комичног и драмског репертоара: Гувернер и Трговац ("Кандид или Оптимизам"); Лакеј Иван ("Псећи валцер"); Поцо ("Чекајући Годоа"); Аркадије Аркадијевич ("Пуњене тиквице"); Амори де Шател Таро ("Велика ауто трка"); Бопчински ("Ревизор"); Вића и Јеротије ("Сумњиво лице" из 1969. и 1990); Помет ("Дундо Мароје"); Пуковник, Људмила Брандахлистова, Иследник ("Весели дани или Тарелкинова смрт"); Гробар ("Хамлет"); Витвуд ("Такав је свет"); Сава Савић ("Протекција"); Мита ("Зунзара"); Никола ("Рат и мир у кафани Снефл"); Човек који се највише боји ("Откриће"); Господин Симић ("Скакавци").
У најдуговечнијој представи у репертоарским позориштима "Буба у уху" Жоржа Фејдоа, Никола Симић је тумачио улоге Виктор-Емануела Шандебиза и Поша.
РАСТАНАК ОД ВЕЛИКАНА: Преминуо Никола Симић
ЛАФ У СРЦУ: Ово су улоге по којима ћемо памтити Николу Симића
Сваку од њих, са генерацијама глумаца који су дали свој допринос дугом животу и успеху представе, предводио је Никола Симић у својој двострукој, непоновљивој, животној улози.Представа "Буба у уху" први пут је изведена 7. јуна 1971. године, на репертоару ЈДП налазила се више од 40 година и имала је близу 2.000 реприза.
Симић је играо и у многобројним филмовима и ТВ-серијама. Прославио се улогом Мите Пантића у филмском серијалу "Тесна кожа" (1982 - 1991), а глумио је у популарним телевизијским серијама "Срећни људи", "Породично благо", "Агенција за СИС" и "Љубав, навика, паника".
Познат је и по томе што је у синхронизацијама цртаних филмова на српски језик, глас "позајмљивао" Душку Дугоушку, Нинџа корњачама и другим цртаним јунацима.
Добитник је Стеријине награде и три годишње награде ЈДП-а.
Добитник је Сребрне арене у Пули и награде за животно дело на филму, "Павле Вуисић".