Kurdi postaju pešadija Zapada?
EREBIL - Od početka ofanzive ekstremista Islamske države (bivši ISIL) u severnom Iraku, s namerom da stvore veliki islamski kalifat na teritorijima Iraka i Sirije, bilo je jasno da će najveći otpor u ovom ratu pružiti kurdske vojne snage (tzv. Pešmerge), pošto su se iračke snage bezbednosti pokazale krajnje neefikasnim i gubile jednu bitku za drugom.
Iako je od tog trenutka oporavak iračkih snaga postao primarna briga zapadnih saveznika, Kurdi su se pak istakli kao veoma važan saveznik Zapada, i stali na čelo borbe protiv islamista u Iraku. Međutim, oni to ne rade iz altruizma prema iračkoj državi, već vide ovaj konflikt kao istorijski trenutak za postizanjem dugoočekivane nezavisnosti uz, kako izgleda, vojnu pomoć Zapada.
Od kako je počeo konflikt u Iraku, malo ko je čuo za postajanje Pešmerge, oružanih snaga iračke autonomne pokrajine Kurdistan. Danas su najpoznatiji borci protiv islamista u Iraku. Borci koji i dan danas barataju oružijem stare sovjetske proizvodnje. Ali, izgleda da će se i ovo promeniti.
Kako prenosi “Dojče vele”, nemačka Vlada je konačno prelomila da Kurdima na severu Iraka pošalje oružje, a ne samo sporednu vojnu opremu. Tako se Nemačka pridružuje SAD, Francuskoj, Velikoj Britaniji i Italiji koje su ranije najavile naoružavanje Pešmergi. Bundesver bi kroz sedam dana trebalo da pripremi ručno i protivtenkovsko naoružanje koje će poslati u Irak. Prelomni trenutak bilo je brutalno pogubljenje američkog novinara, Džejmsa Folija, kojem su teroristi Islamske države u Siriji odrubili glavu, a snimak postavili na Jutjubu.
"Krajnje je vreme da se poljulja njihovo samopouzdanje. Ali to treba uraditi tako da ne niču novi snimci nekih novih radikalnih grupa koje bi koristile iste ludačke metode", piše Berliner cajtung. Slično piše i Badiše nojeste nahrihten: "Hladnokrvno obezglavljivanje američkog novinara još jednom pokazuje na šta su teroristi spremni. Najvažnije je nekako im podmetnuti nogu".
Oružjem protiv oružja
Miroljubivi svet ne može da se umeša u svaki konflikt, ali ne sme nemo da gleda kako se nedužni ljudi sistematski vode na klanje, jedan je od komentara nemačke štampe na moguće slanje oružja kurdskim borcima u Iraku, piše Dojče vele.
Kako su hrišćani i Jazidi u Iraku bili do sada lak plen islamistima za progone i ubistva, jedina snaga koja se uspešno suprotstavila ekstremistima Islamske držve, bili su Kurdi. Uz pomoć američke i iračke avijacije, oni su prethodne nedelje povratili kontrolu nad najvećom branom u Iraku, koja je od strateške važnosti za dalje operacije protiv IS-a. Osvajanjem brane u Mosulu, Kurdi su značajno poremetili planove islamistima.
Međutim, rizika od slanja oružja Kurdima pribojava se Pforchajmer cajtung: "Oružje može pasti u pogrešne ruke. Uz to, uloga Kurda u regionu nije jasna, osim kada se bore protiv džihadista. Ali! Nije rešenje sedeti skrštenih ruku. Ako hrišćani, Kurdi i Jezidi ne budu u stanju da se brane, islamisti će ih poklati i još proširiti svoju opasnu moć."
Vlada iračkih Kurda i dalje tvrdi da od vlasti u Bagdadu traži samo široku autonomiju, iako je predsednik Masud Barzani još u junu najavio sprovođenje referenduma o nezavisnosti u narednih nekoliko meseci. Ali, Kurdi ne žive samo u Iraku. Žive u Iranu i u Turskoj, takođe. U Turskoj godinama deluje Radnička partija Kurdistana (PKK) koja se bori za autonomiju turskih Kurda. Jedan od razloga za protivljenja pojedinih aktera u Nemačkoj o slanju oružja Kurdima bila je zabrinutost da bi nemačko oružje moglo da završi i kod turskih Kurda. Zabrinutost koju je odlučno odbacila kancelarka Angela Merkel. Prema njenim rečima, uloga Nemačke u ovoj situaciji ima granice: “Nemačka neće slati vojsku u Irak”.
Uostalom, opasnost od turskih Kurda više ne preti. To je naglasio i zarobljeni vođa PKK-a, Andula Odžalan, kojeg su turske vlasti uhapsile još 1999. godine. On je nakon predsedničkih izbora u Turskoj izjavio da se krvavi 30-godišnji sukob kurdskih separatista i turske vlasti bliži kraju. Turska islamsko-konzervativna vlada i lider PKK, koju Turska i veliki deo međunarodne zajednice, smatraju terorističkom organizacijom, pregovaraju od 2012. godine.
Pošto Kurdi polako, ali sigurno postaju pešadija zapadnih saveznika u borbi protiv Islamske države, nije teško predvideti dan kada boj sa islamistima bude bio gotov, da će zauzvrat tražiti priznanje njihovih političkih aspiracija. Naročito kada se uzme u obzir da će obaviti posao zapadnih sila za njih. Islamska država ne preti samo Iraku i Siriji. Bivši šef američke Centralne obaveštajne agencije, Majkl Hejden, upozorio je da je samo pitanje vremena kada će militantna islamistička organizacija Islamska država napasti Zapad. Hajden je u intervjuu CNN rekao da očekuje da IS pokuša da izvede napad na neku metu u Sjedinjenim Državama ili Evropi i upozorio da je to pitanje dana.
"Iskazali su svoju nameru. Nema moćnijeg načina da iskažu svoju sposobnost među džihadističkom zajednicom od uspešnog napada na Zapad", naveo je penzionisani general.
Folijevo pogubljenje Hejden je nazvao "prvim terorističkim napadom" te organizacije na Sjedinjene Države. Međutim, unutar bezbednosne zajednice još uvek ne postoji saglasnost u vezi sa tim da li je IS u ovom trenutku sposobna da napadne ciljeve na Zapadu. Svakako, njihovu pretnju je za sada najbolje ograničiti na područje koje IS trenutno zauzima, a tome će najbolje poslužiti borbeno efikasne kurdske Pešmerge.