Курди постају пешадија Запада?
ЕРЕБИЛ - Од почетка офанзиве екстремиста Исламске државе (бивши ИСИЛ) у северном Ираку, с намером да створе велики исламски калифат на територијима Ирака и Сирије, било је јасно да ће највећи отпор у овом рату пружити курдске војне снаге (тзв. Пешмерге), пошто су се ирачке снаге безбедности показале крајње неефикасним и губиле једну битку за другом.
Иако је од тог тренутка опоравак ирачких снага постао примарна брига западних савезника, Курди су се пак истакли као веома важан савезник Запада, и стали на чело борбе против исламиста у Ираку. Међутим, они то не раде из алтруизма према ирачкој држави, већ виде овај конфликт као историјски тренутак за постизањем дугоочекиване независности уз, како изгледа, војну помоћ Запада.
Од како је почео конфликт у Ираку, мало ко је чуо за постајање Пешмерге, оружаних снага ирачке аутономне покрајине Курдистан. Данас су најпознатији борци против исламиста у Ираку. Борци који и дан данас баратају оружијем старе совјетске производње. Али, изгледа да ће се и ово променити.
Како преноси “Дојче веле”, немачка Влада је коначно преломила да Курдима на северу Ирака пошаље оружје, а не само споредну војну опрему. Тако се Немачка придружује САД, Француској, Великој Британији и Италији које су раније најавиле наоружавање Пешмерги. Бундесвер би кроз седам дана требало да припреми ручно и противтенковско наоружање које ће послати у Ирак. Преломни тренутак било је брутално погубљење америчког новинара, Џејмса Фолија, којем су терористи Исламске државе у Сирији одрубили главу, а снимак поставили на Јутјубу.
"Крајње је време да се пољуља њихово самопоуздање. Али то треба урадити тако да не ничу нови снимци неких нових радикалних група које би користиле исте лудачке методе", пише Берлинер цајтунг. Слично пише и Бадише нојесте нахрихтен: "Хладнокрвно обезглављивање америчког новинара још једном показује на шта су терористи спремни. Најважније је некако им подметнути ногу".
Оружјем против оружја
Мирољубиви свет не може да се умеша у сваки конфликт, али не сме немо да гледа како се недужни људи систематски воде на клање, један је од коментара немачке штампе на могуће слање оружја курдским борцима у Ираку, пише Дојче веле.
Како су хришћани и Јазиди у Ираку били до сада лак плен исламистима за прогоне и убиства, једина снага која се успешно супротставила екстремистима Исламске држве, били су Курди. Уз помоћ америчке и ирачке авијације, они су претходне недеље повратили контролу над највећом браном у Ираку, која је од стратешке важности за даље операције против ИС-а. Освајањем бране у Мосулу, Курди су значајно пореметили планове исламистима.
Међутим, ризика од слања оружја Курдима прибојава се Pforchajmer цајтунг: "Оружје може пасти у погрешне руке. Уз то, улога Курда у региону није јасна, осим када се боре против џихадиста. Али! Није решење седети скрштених руку. Ако хришћани, Курди и Језиди не буду у стању да се бране, исламисти ће их поклати и још проширити своју опасну моћ."
Влада ирачких Курда и даље тврди да од власти у Багдаду тражи само широку аутономију, иако је председник Масуд Барзани још у јуну најавио спровођење референдума о независности у наредних неколико месеци. Али, Курди не живе само у Ираку. Живе у Ирану и у Турској, такође. У Турској годинама делује Радничка партија Курдистана (PKK) која се бори за аутономију турских Курда. Један од разлога за противљења појединих актера у Немачкој о слању оружја Курдима била је забринутост да би немачко оружје могло да заврши и код турских Курда. Забринутост коју је одлучно одбацила канцеларка Ангела Меркел. Према њеним речима, улога Немачке у овој ситуацији има границе: “Немачка неће слати војску у Ирак”.
Уосталом, опасност од турских Курда више не прети. То је нагласио и заробљени вођа PKK-a, Андула Оџалан, којег су турске власти ухапсиле још 1999. године. Он је након председничких избора у Турској изјавио да се крвави 30-годишњи сукоб курдских сепаратиста и турске власти ближи крају. Турска исламско-конзервативна влада и лидер PKK, коју Турска и велики део међународне заједнице, сматрају терористичком организацијом, преговарају од 2012. године.
Пошто Курди полако, али сигурно постају пешадија западних савезника у борби против Исламске државе, није тешко предвидети дан када бој са исламистима буде био готов, да ће заузврат тражити признање њихових политичких аспирација. Нарочито када се узме у обзир да ће обавити посао западних сила за њих. Исламска држава не прети само Ираку и Сирији. Бивши шеф америчке Централне обавештајне агенције, Мајкл Хејден, упозорио је да је само питање времена када ће милитантна исламистичка организација Исламска држава напасти Запад. Хајден је у интервјуу CNN рекао да очекује да ИС покуша да изведе напад на неку мету у Сједињеним Државама или Европи и упозорио да је то питање дана.
"Исказали су своју намеру. Нема моћнијег начина да искажу своју способност међу џихадистичком заједницом од успешног напада на Запад", навео је пензионисани генерал.
Фолијево погубљење Хејден је назвао "првим терористичким нападом" те организације на Сједињене Државе. Међутим, унутар безбедносне заједнице још увек не постоји сагласност у вези са тим да ли је ИС у овом тренутку способна да нападне циљеве на Западу. Свакако, њихову претњу је за сада најбоље ограничити на подручје које ИС тренутно заузима, а томе ће најбоље послужити борбено ефикасне курдске Пешмерге.