BIĆE HAOS ZBOG KRŠENJA LJUDSKIH PRAVA: Mađarima će Strazbur poništiti presude i narediti obeštećenje migranata
Novim zakonom, koji je na snazi od ponoći, Mađarska krši Evropsku konvenciju i povređuje ljudska prava, tvrdi za Srbiju Danas advokat i ekspert za evropsko pravo Vojin Biljić.
Ukoliko migranti uspeju da ilegalno pređu granicu i uđu u Mađarsku čine krivično delo. Njima će se suditi u roku od osam dana, bez prevodioca. Takođe, deci izbeglica sudiće se kao odraslima.
“Mađarska krši prava Evropske konvencije, počevši od kršenja pravnog člana 3., a to je zabrana ponižavajućeg postupanja, preko prava člana 12., to je zabrana diskriminacije, a ovde imamo diskriminaciju dece. Takođe, tu imamo i povredu prava na pravično suđenje. Taj zakon ne samo da nije u skladu sa Evropskom konvencijom, nego je on suprotan u odnosu na više odredbi Konvencije. Ono što je strašno je to što su Mađari svesni svega toga“, priča za Biljić.
Biljić kaže da zakonima koje je uvela, Mađarska ozbiljno povređuje ljudska prava:
“Član 6. Pravo na pravično suđenje garantuje da imate pravo da se sa predmetom upoznate na svom jeziku, da imate pravo na jednak tretman optužbi što znači da morate da razumete jezik. On takođe garantuje da možete da imati dovoljno vremena da pripremite odbranu, što ne može da se uradi za samo osam dana“.
Na pitanje da li izbeglice mogu da apliciraju Evropskom sudu za ljudska prava s obzirom da ne potiču iz država koje su potpisnici konvencije advokat Biljić objašnjava da mogu i da će ovi zakoni otvoriti ozbiljna pitanja.
“Po meni mogu zato što se nalaze na teritoriji te države. To su predmeti koji će masovno prolaziti pred Evropskim sudom zbog povrede više ljudskih prava od Mađarske države. Nisam siguran kako će se sve ovo završiti. Otvoriće se pitanja koja su jako, jako ozbiljna, a to nije ni u interesu same Mađarske“, kaže Biljić za portal SrbijaDanas.com i objašnjava kroz primer do čega bi moglo da dođe:
“Ukoliko dete, sirijski državljanin, podnese predmet Evropskom sudu za ljudska prava, a ovaj sud donese odluku o privremenoj meri oni ne mogu deportovati to dete. Smatram da će tek posle ovih zakona nastati pravni haos u evropskim sudovima“.
Biljić, takođe, ocenjuje da će Mađarska ovim postupkom sama sebi naneti štetu.
“Ono što je ključno je pitanje šta će Mađarska da radi kada Evropski sud krene da donosi presude u korist izbeglica. Ako Evropski sud utvrdi povredu ljudskih prava, taj migrant će moći da se vrati u Mađarsku i traži naknadu štete, i da mu se ponovo vodi postupak“, zaključuje on.