БИЋЕ ХАОС ЗБОГ КРШЕЊА ЉУДСКИХ ПРАВА: Мађарима ће Стразбур поништити пресуде и наредити обештећење миграната
Новим законом, који је на снази од поноћи, Мађарска крши Европску конвенцију и повређује људска права, тврди за Србију Данас адвокат и експерт за европско право Војин Биљић.
Уколико мигранти успеју да илегално пређу границу и уђу у Мађарску чине кривично дело. Њима ће се судити у року од осам дана, без преводиоца. Такође, деци избеглица судиће се као одраслима.
“Мађарска крши права Европске конвенције, почевши од кршења правног члана 3., а то је забрана понижавајућег поступања, преко права члана 12., то је забрана дискриминације, а овде имамо дискриминацију деце. Такође, ту имамо и повреду права на правично суђење. Тај закон не само да није у складу са Европском конвенцијом, него је он супротан у односу на више одредби Конвенције. Оно што је страшно је то што су Мађари свесни свега тога“, прича за Биљић.
Биљић каже да законима које је увела, Мађарска озбиљно повређује људска права:
“Члан 6. Право на правично суђење гарантује да имате право да се са предметом упознате на свом језику, да имате право на једнак третман оптужби што значи да морате да разумете језик. Он такође гарантује да можете да имати довољно времена да припремите одбрану, што не може да се уради за само осам дана“.
На питање да ли избеглице могу да аплицирају Европском суду за људска права с обзиром да не потичу из држава које су потписници конвенције адвокат Биљић објашњава да могу и да ће ови закони отворити озбиљна питања.
“По мени могу зато што се налазе на територији те државе. То су предмети који ће масовно пролазити пред Европским судом због повреде више људских права од Мађарске државе. Нисам сигуран како ће се све ово завршити. Отвориће се питања која су јако, јако озбиљна, а то није ни у интересу саме Мађарске“, каже Биљић за портал SrbijaDanas.com и објашњава кроз пример до чега би могло да дође:
“Уколико дете, сиријски држављанин, поднесе предмет Европском суду за људска права, а овај суд донесе одлуку о привременој мери они не могу депортовати то дете. Сматрам да ће тек после ових закона настати правни хаос у европским судовима“.
Биљић, такође, оцењује да ће Мађарска овим поступком сама себи нанети штету.
“Оно што је кључно је питање шта ће Мађарска да ради када Европски суд крене да доноси пресуде у корист избеглица. Ако Европски суд утврди повреду људских права, тај мигрант ће моћи да се врати у Мађарску и тражи накнаду штете, и да му се поново води поступак“, закључује он.