KINEZI U SRBIJI: Od blokova do mostova
Kineska privreda preti da zauzme prvo mesto u svetu, a mi je još gledamo kroz blokove pune jeftine kineske robe.
Trenutno je u Agenciji za privredne registre registrovano 1785 preduzetničkih radnji i 1357 privrednih društava u kojima su osnivači ili vlasnici udela državljani Kine.
Takođe, trguju i metalnom robom, bojama, ali i nameštajem i opremom za domaćinstva, kažu u APR-u.
Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) su u 2013. godini izdale ukupno 208 radnih dozvola poslodavcima radi zasnivanja radnog odnosa sa kineskim državljanima, od čega se 35 odnosi na žene, a 173 na muškarce.
Najviše radnih dozvola izdato je na teritoriji grada Beograda i to 114.
Od početka ove godine, pa do 30.5.2014. izdata je 81 radna dozvola, od toga 12 ženama, a 69 muškarcima. Od tog broja 62 radne dozvole izdate su na teritoriji grada Beograda.
Po podacima Zavoda za statistiku u Srbiji prijavljeno je 1.373 Kineza, od toga 344 u Beogradu. Uz to treba imati na umu da se veruje da ima i mnogo kineskih državljana koji nisu prijavili boravak.
Smanjuje se ekspanzija
''Broj kineskih kompanija koje posluju u Beogradu se smanjuje, a jedan od razloga je stroga vizna politika prema kineskim državljanima'' kažu za naš portal iz Privredne komore Beograda. ''To je delom zato što se poslovno okruženje promenilo u odnosu na devedeseta kada su kineske kompanije bile u ekspanziji. Zahtevi potrošača na našem tržištu su se promenili i kompanije koje su se prilagodile novonastaloj situaciji su opstale na tržištu, a oni koji nisu su otišli dalje u potrazi za većim profitom.''
Ali kineska privreda je itekako prisutna u regionu i traži svoju šansu za učešće u infrastrukturnim projektima. Najaktuelniji projekat u ovom momentu je rekonstrukcija i modernizacija železnice Beograd - Budimpešta. Postoji nekoliko projekata koji su već dogovoreni i čija realizacija je već u toku (Koridor 11 i TE Kostolac B). Kineski radnici su pak najviše angažovani na izgradnji mosta koji spaja Zemun i Borču.