КИНЕЗИ У СРБИЈИ: Од блокова до мостова
Кинеска привреда прети да заузме прво место у свету, а ми је још гледамо кроз блокове пуне јефтине кинеске робе.
Тренутно је у Агенцији за привредне регистре регистровано 1785 предузетничких радњи и 1357 привредних друштава у којима су оснивачи или власници удела држављани Кине.
Такође, тргују и металном робом, бојама, али и намештајем и опремом за домаћинства, кажу у АПР-у.
Филијале Националне службе за запошљавање (НСЗ) су у 2013. години издале укупно 208 радних дозвола послодавцима ради заснивања радног односа са кинеским држављанима, од чега се 35 односи на жене, а 173 на мушкарце.
Највише радних дозвола издато је на територији града Београда и то 114.
Од почетка ове године, па до 30.5.2014. издата је 81 радна дозвола, од тога 12 женама, а 69 мушкарцима. Од тог броја 62 радне дозволе издате су на територији града Београда.
По подацима Завода за статистику у Србији пријављено је 1.373 Кинеза, од тога 344 у Београду. Уз то треба имати на уму да се верује да има и много кинеских држављана који нису пријавили боравак.
Смањује се експанзија
''Број кинеских компанија које послују у Београду се смањује, а један од разлога је строга визна политика према кинеским држављанима'' кажу за наш портал из Привредне коморе Београда. ''To је делом зато што се пословно окружење променило у односу на деведесета када су кинеске компаније биле у експанзији. Захтеви потрошача на нашем тржишту су се променили и компаније које су се прилагодиле новонасталој ситуацији су опстале на тржишту, а они који нису су отишли даље у потрази за већим профитом.''
Али кинеска привреда је итекако присутна у региону и тражи своју шансу за учешће у инфраструктурним пројектима. Најактуелнији пројекат у овом моменту је реконструкција и модернизација железнице Београд - Будимпешта. Постоји неколико пројеката који су већ договорени и чија реализација је већ у току (Коридор 11 и ТЕ Костолац Б). Кинески радници су пак највише ангажовани на изградњи моста који спаја Земун и Борчу.