MALI BIZNIS, VELIKA NADA: Preduzetništvo u krizi?
Da su mala i srednja preduzeća u Srbiji manje razvijenja u poređenju sa istim u drugim zemljama Evrope, pokazuju nedavne analize. Ona u izvozu učestvuju višestruko manje nego što je to slučaj sa malim i srednjim preduzećima u EU.
Analiza Mreže za poslovnu podršku pokazuje da svega 4 posto malih i srednjih preduzeća izvozi, dok je prosek malih preduzeća-izvoznika u Evropi 11,9 procenata.
Iz MPP objavili su da je pravi put da Srbija izađe iz kruga siromašnih zemalja da do 2020. godine imamo najmanje 60.000 novih malih i srednjih preduzeća.
Međutim, glavno pitanje je šta je potrebno da se promeni da bi izgledi za poslovanje i otvaranje ovih preduzeća bilo poboljšano?
EU praksa
Od analiziranih zemalja EU najviše izvoznika među malim i srednjim preduzećima ima Danska – 18,4, a najmanje Rumunija – 8,5 procenata. U Danskoj izvozna mala i srednja preduzeća učestvuju sa 37,2 odsto u ukupnom prihodu tog sektora, a u Rumuniji 17,3 procenta.
- Nivo konkurentnosti sektora malih i srednjih preduzeća Srbije značajno zaostaje u odnosu na prosek Evrope. Uzroci nekonkurentnosti leže upravo u sporom osavremenjivanju - 81% naših malih i srednjih preduzeća koristi opremu koja je starija od pet godina (svaki treći preduzetnik ima opremu stariju od 10 godina). Takođe, svako četvrto preduzeće u Srbiji raspolaže sertifikatima koji se odnose na sistem kvaliteta, a tek svako deseto preduzeće planira da ih uvede, kažu za naš portal iz Nacionalne agencije za regionalni razvoj.
Mala i srednja preduzeća i preduzetnici su jedan od najvažnijih stubova regionalnog razvoja, stoga i Nacionalna agencija za regionalni razvoj nastoji da jača regionalnu konkurentnost kroz podršku malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima
U okviru Programa podrške razvoju konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća, preduzetnika i zadruga, Nacionalna agencija za regionalni razvoj odobrila je 21,5 miliona dinara za 116 privrednih subjekata.
I sadašnja vlada je prepoznala da privredi treba ''injekcija'', pa je dogovorila subvencionisane kredite za privredu. Država će za umanjenje kamata izdvojiti oko 60 miliona evra, a banke bi privredi trebalo da odobre kredite u vrednosti 1,2 milijarde evra. Do avgusta je plasirano 71,96 milijardi dinara kredita.
No, poslednjih godina, činjenica je da se broj ovih preduzeća i samim tim zaposlenim u njima smanjuje iz godine u godinu. Tako je u 2011. poslovalo 319.304, a već u 2012. broj je smanjen na 317.162. I broj zaposlenih u njima je drastično opao.
Svetli primer
Problema je mnogo. Kriza se osetila u svim segmentima privrede. No, dobra ideja i kreativnost, rad i upornost, često rezultiraju uspehom i na svetskim scenama. Primer koji je naš portal objavio pre nekog vremena je mlada Svetlana Mojić, čija firma osvaja svetske nagrade za dizajn. O problemima mladih preduzetnika, ali i načinima kako da se ti problemi prevaziđu govorila je za Srbiju Danas.
Pročitajte i: Igranje preduzetnika može skupo da košta