Manjak sna smanjuje mozak!
Mozak zauzima svega 2 % naše ukupne telesne težine, a 20 % od telesne energije.
Tim naučnika sa Univerziteta u Oksfordu došao je do zaključka da, pored toga što naš mozak prirodno stari, sa godinama koje dolaze, taj proces ubrzava nesanica. Poteškoće sa snom, kao što su insomnija, buđenje tokom noći ili prerano ujutro, u kontinuitetu od 3 do 5 godina, vodi ka smanjenju mozga i usporavanju moždanih funkcija.
Pored nedostatka sna, faktori koji doprinose ugrožavanju našeg glavnog organa su fizička aktivnost, krvni pritisak i nivo holesterola. U studiji je učestvovalo 147 odraslih osoba, starosne dobi od 20 do 84 godine, a istraživanje je trajalo 3,5 godine. Svi su morali da prođu skeniranje mozga, nakon kojeg su odgovarali na pitanja o navikama spavanja.
Pročitajte i:
Sa godinama nam nestaje mozak!
Veći mozak je bolji mozak
Svega 35 % ispitanika je imalo problem sa nesanicom, pa su bili prinuđeni da piju lekove za spavanje kako bi povratili čvrst san. Otkriveno je kako njihov mozak mnogo često blokira, i to u sferama za učenje, odlučivanje, emocije, pokret i memoriju.
Mozak je zauzima svega 2 % od naše telesne težine, a 20% od telesne energije, jer jedan njegov deo uvek radi, dok kontroliše disanje, krvni pritisak, rad srca i jetru.
Kako ova studija savetuje, mozgu je dovoljno 6 – 7 sati noćnog sna, i tako su se pomerile granice koje su iziskivale 8 - 10 sati sna. Ovo ispitivanje ne važi za decu, jer njima lekari savetuju da uvek imaju nekoliko sati više od odraslog čoveka, piše portal klix.ba.