Мањак сна смањује мозак!
Мозак заузима свега 2 % наше укупне телесне тежине, а 20 % од телесне енергије.
Тим научника са Универзитета у Оксфорду дошао је до закључка да, поред тога што наш мозак природно стари, са годинама које долазе, тај процес убрзава несаница. Потешкоће са сном, као што су инсомнија, буђење током ноћи или прерано ујутро, у континуитету од 3 до 5 година, води ка смањењу мозга и успоравању можданих функција.
Поред недостатка сна, фактори који доприносе угрожавању нашег главног органа су физичка активност, крвни притисак и ниво холестерола. У студији је учествовало 147 одраслих особа, старосне доби од 20 до 84 године, а истраживање је трајало 3,5 године. Сви су морали да прођу скенирање мозга, након којег су одговарали на питања о навикама спавања.
Прочитајте и:
Са годинама нам нестаје мозак!
Већи мозак је бољи мозак
Свега 35 % испитаника је имало проблем са несаницом, па су били принуђени да пију лекове за спавање како би повратили чврст сан. Откривено је како њихов мозак много често блокира, и то у сферама за учење, одлучивање, емоције, покрет и меморију.
Мозак је заузима свега 2 % од наше телесне тежине, а 20% од телесне енергије, јер један његов део увек ради, док контролише дисање, крвни притисак, рад срца и јетру.
Како ова студија саветује, мозгу је довољно 6 – 7 сати ноћног сна, и тако су се помериле границе које су изискивале 8 - 10 сати сна. Ово испитивање не важи за децу, јер њима лекари саветују да увек имају неколико сати више од одраслог човека, пише портал klix.ba.