Manjinama u Srbiji većina da pozavidi
BEOGRAD - Manjinski narodi u Srbiji imaju daleko veća prava nego u državama Evropske unije.
U Srbiji je u službenoj upotrebi 11 manjinskih jezika u 42 opštine i grada, emisije za manjine emituju se na javnom servisu i još 45 televizija, kao i na 120 radio programa, a osim na srpskom, nastavnici časove drže na još 14 jezika.
Ðaci uče na albanskom, bosanskom, bunjevačkom, bugarskom, mađarskom, makedonskom, nemačkom, romskom, rumunskom, rusinksom, slovačkom, ukrajinskom, hrvatskom i češkom. U protekloj školskoj godini na manjinskim jezicima učilo je 65.887 dece u 53 lokalne samouprave.
Meho Omerović, predsednik skupštinskog Odbora za ljudska prava rekao je za ''Novosti'' da to što je prvi zakon usvojen u sadašnjem sazivu parlamenta, upravo Zakon o nacionalnim savetima nacionalih manjina, potvrđuje koliko su Srbiji važne nacionalne manjine.
Taj zakon će, kako je dodao, omogućiti i kontrolu trošenja sredstava iz budžeta, jer je ranije bilo primera nedomaćinskog i nezakonitog trošenja. Od novog saziva nacionalnih saveta, Omerović očekuje da će se baviti isključivo kulturom, informisanjem, obrazovanjem i zaštitom jezika, a ne politikom.
Omerović potvrđuje da je Srbija ratifikovala sve evropske konvencije koje se tiču ljudskih prava, ali kao i u drugim oblastima i ovde se, kako kaže, ponekad zataji u primeni.Najveći problem manjina ne razlikuje se, kaže Omerović, mnogo od muke koju muče Srbi, a to je velika nezaposlenost. ''Nije Bošnjak u Tutinu nezaposlen zato što je Bošnjak, već zato što nema posla. Isto kao i Srbin i Vladičinom Hanu'', dodaje Omerović.
I Ištvan Pator, šef poslaničke grupe vojvođanskih Mađara u srpskom parlamentu, slaže se da su zakoni, manje-više dobri, a da problemi kao i u drugim oblastima, nastaju u sprovođenju manjinskih prava. Da su manjinska prava u Srbiji iznad evropskih standarda, potvrdili su za ''Novosti'' i u Kancelariji za ljudska i manjinska prava, navodeći da su to potvrdili i nalazi brojnih međunarodnih institucija.
''U praksi ponekad ostaje ograničena implementacija pojedinih zakonskih odredbi kojima se reguliše način ostvarivanja manjinskih prava'', navode u Kancelariji.