MATARELA POLOŽIO ZAKLETVU: Obećavam borbu protiv korupcije i mafije
RIM - Novi italijanski predsednik i dosadašnji sudija Ustavnog suda Serđo Matarela položio je danas svečanu zakletvu u parlamentu, obećavši da će se tokom svog mandata na čelu države boriti protiv korupcije i organizovanog kriminala i da će podsticati narod da prihvati ekonomske reforme.
Matarela je tokom zvanične ceremonije, kojom je zvanično preuzeo dužnost šefa države od prethodnog predsednika Ðorđa Napolitana, nazvao "alarmantnim" širenje mafije iz njene tradicionalne baze na jugu Italije ka severu zemlje, prenela je agencija AP.
Novi predsednik Italije je takođe ukazao na raširenu korupciju, koja, prema njegovim rečima, lišava građane sredstava koja su im namenjena i remeti tržišna pravila, "time što kažnjava poštene i sposobne građane".
On je u govoru pred poslanicima parlamenta takođe najavio da će se tokom svog sedmogodišnjeg mandata zalagati za primenu hitnih ekonomskih i institucionalnih reformi, koje podržava premijer Mateo Renci.
Italijanski poslanici su 31. januara izabrali Matarelu (73) za novog, 12. predsednika Italije, javile su agencije.
Matarela, kojeg je podržao premijer Mateo Renci, izabran je za predsednika posle tri neuspela kruga glasanja tokom kojih je bilo potrebno za izbor šefa države dobiti dvotrećinsku većinu u parlamentu.
Matarela je u četvrtom krugu glasanja dobio 665 glasova italijanskih poslanika, što je više od 505 glasova, odnosno proste većine koja je neophodna za izbor predsednika u četvrtom, konačnom krugu glasanja.
Izbor sudije Ustavnog suda Serđa Matarele za novog predsednika Italije pokazao je da premijer Mateo Renci, koji ga je podržao, ima čvrstu kontrolu nad svojom strankom, koja ima 415 poslanika u parlamentu i većinu koja će podržati ekonomske reforme radi oporavka ekonomije zemlje u kojoj nezaposlenost raste poslednjih šest godina jer je njegov izbor bio prihvatljiv i za opozicionog lidera Silvija Berluskonija.
Matarela, koji je trenutno član vladajuće Demokratske partije (PD), bivši je demohrišćanin sa Sicilije koji je ušao u parlament nakon što je njegovog starijeg brata Pjersantija, tadašnjeg regionalnog predsednika ovog ostrva, ubila mafija 1980.
Dosadašnji predsednik Ðorđo Napolitano (89), koji je na toj funkciji proveo devet godina, 14. januara je podneo ostavku.
Funkcija predsednika u Italiji je, uglavnom, ceremonijalna, ali on ima iznačajna ovlašćenja u vreme političkih kriza, koje su česte u Italiji, jer ima ovlašćenje da raspusti parlament, raspiše izbore i izabere premijera.
Pročitajte i: