МАТАРЕЛА ПОЛОЖИО ЗАКЛЕТВУ: Обећавам борбу против корупције и мафије
РИМ - Нови италијански председник и досадашњи судија Уставног суда Серђо Матарела положио је данас свечану заклетву у парламенту, обећавши да ће се током свог мандата на челу државе борити против корупције и организованог криминала и да ће подстицати народ да прихвати економске реформе.
Матарела је током званичне церемоније, којом је званично преузео дужност шефа државе од претходног председника Ђорђа Наполитана, назвао "алармантним" ширење мафије из њене традиционалне базе на југу Италије ка северу земље, пренела је агенција АП.
Нови председник Италије је такође указао на раширену корупцију, која, према његовим речима, лишава грађане средстава која су им намењена и ремети тржишна правила, "тиме што кажњава поштене и способне грађане".
Он је у говору пред посланицима парламента такође најавио да ће се током свог седмогодишњег мандата залагати за примену хитних економских и институционалних реформи, које подржава премијер Матео Ренци.
Италијански посланици су 31. јануара изабрали Матарелу (73) за новог, 12. председника Италије, јавиле су агенције.
Матарела, којег је подржао премијер Матео Ренци, изабран је за председника после три неуспела круга гласања током којих је било потребно за избор шефа државе добити двотрећинску већину у парламенту.
Матарела је у четвртом кругу гласања добио 665 гласова италијанских посланика, што је више од 505 гласова, односно просте већине која је неопходна за избор председника у четвртом, коначном кругу гласања.
Избор судије Уставног суда Серђа Матареле за новог председника Италије показао је да премијер Матео Ренци, који га је подржао, има чврсту контролу над својом странком, која има 415 посланика у парламенту и већину која ће подржати економске реформе ради опоравка економије земље у којој незапосленост расте последњих шест година јер је његов избор био прихватљив и за опозиционог лидера Силвија Берлусконија.
Матарела, који је тренутно члан владајуће Демократске партије (ПД), бивши је демохришћанин са Сицилије који је ушао у парламент након што је његовог старијег брата Пјерсантија, тадашњег регионалног председника овог острва, убила мафија 1980.
Досадашњи председник Ђорђо Наполитано (89), који је на тој функцији провео девет година, 14. јануара је поднео оставку.
Функција председника у Италији је, углавном, церемонијална, али он има изначајна овлашћења у време политичких криза, које су честе у Италији, јер има овлашћење да распусти парламент, распише изборе и изабере премијера.