Merkel: Moramo sprečiti mlade da odu u džihadiste!
BERLIN - Nemački kancelar Angela Merkel je u Hanoveru, na centralnoj proslavi Dana uedinjenja, ukazala da se ne sme zaboraviti uloga građana DDR u mirnoj revoluciji, bez čije hrabrosti, kako je rekla, ne bi bilo ni pada Berlinskog zida, ni zajedništva.
"Ujednjenje Nemačke bilo je jedno istorijsko delo", rekla je Merkelova na svečanosti gde je govorila i o aktuelnim temama - ukrajinskoj krizi, opasnosti od džihadista, vojnim angažmanima, ali i o eboli i drugim pitanjima.
Merkel je, u Hanoveru, gde je bio ceo državni i politički vrh, kao i bivši nemački predsednici i kancelari, pohvalila hrabrost građana DDR i naglasila da razlike između zapada i istoka postaju sve bleđe. Ona je istakla da je u proteklim godinama na istoku učinjen ogroman napredak, ali i da je stopa nezaposlenosti na istoku zemllje i dalje visoka.
Merkelova je ukazala i na opasnost od radikalnih džihadista u Nemačkoj.
"Mlade ljude, koji su u Nemačkoj odrasli, moramo svim sredstvima odvratiti od toga da idu u borbu protiv nekoga ko drugačije živi ili misli od njih", rekla je Merkelova. U Nemačkoj je danas, ekumenskom božjom službom, počelo obeležavanje Dana ujedinjenja.
Nemački ekonomisti povlače pozitivnni bilans u četvrt veka zajedništva, a Jerg Cojner, šef državne KfW bankarske grupacije kaže da su, posle pada Berlinskog zida, životni standrd i privredni razvoj bivšeg DDR toliko uznapredovali da "se može govoriti o drugom privrednom čudu".
I posle skoro četvrt veka zajedništva, ipak, sve razlike nisu "ispeglane" i braća sa zapada i dalje pomažu one sa istoka, iako, to mnogi Nemci ne podržavaju.
Ovu godišnjicu ujedinja Nemačka obeležava kao vodeća privredna zemlja Evropske unije (EU), koja bez obzira na dužničku i evro- krizu i dalje može da bude primer zemlje blagostanja, na šta su Nemci veoma ponosni.
Nemačka danas predstavlja vodeću zemlju EU, a podsećanja na vreme DDR kod mnogih izazivaju bolne uspomene na komunizam i progone.
Kada je reč o prazniku ujedinjenja, mediji pišu da je narodu više ostao u sećanju 9. novembar 1989. godine kada je pao Berlinski zid, kao kraj DDR i konflikata istoka i zapada i dan koji simbolizuje prilog običnih ljudi istorijskim promenama, od oficjelnog, parlamentarnog proglašnja ujedinjenja, kooje se dogodilo 3. oktobra 1990. godine.
Pročitajte i: Merkel tražila od Putina da utiče na proruske aktiviste