Miletić: Japanske firme dobrodošle kao strateški partneri
BEOGRAD - Vršilac dužnosti predsednika Privredne komore Srbije Milivoje Miletić pozvao je japanske privrednike da se kao strateški partneri uključe u proces restrukturiranja državnih preduzeća u našoj zemlji.
Miletić je na poslovnom forumu srpskih i japanskih privrednika u PKS rekao da postoji veliki prostor za unapređivanje ekonomske saradnje dve zemlje, kao i povećanja trgovinske razmene, ističući veliku konkurentnost japanske privrede i razvijenu tehologiju.
Poslovni forum srpskih i japanskih privrednika je organizovan povodom posete delegacije Japanske poslovne federacije Kejdanren Srbiji, koju predvodi kopredsedavajući Komiteta za Evropu, Jošio Sato.
Delegaciju Japanske federacije čine predstavnici kompanija iz sektora trgovine, industrijske proizvodnje, građevinarstva, avio saobraćaja, bankarstva i osiguranja.
"Cilj je da završimo proces restrukturiranja državnih preduzeća i potrebni su nam stateški partneri", poručio je Miletić.
On je podsetio da je srpska privreda propadala u prethodnom periodu i da je duga tranzicija ostavila "duboke tragove", kao i da PKS, koja okuplja više od 100.000 privrednih subjekata, pokušava zajedno sa državnim organima da unapredi privredni ambijent. Miletić je zahvalio Japanu na pomoći u proteklom periodu i naglasio da je ta zemlja jedan od najvećih stranih donatora u Srbiji.
Sato je kazao da Kejdanren ima oko 13.000 kompanija u svom sastavu i okuplja čak 110.000 industrijskih asocijacija.
"Svake godine posećujemo evropske zemlje u cilju unapređenju saradnje Japana i Evrope. Japan je važan partner EU i japanski poslovni klubovi su pozdravili početak zvaničnih pregovora o članstvu Srbije u EU", naveo je Sato.
Prema njegovim rečima, u evropskim zemljama posluje oko 26.000 japanskih kompanija, a Japanu je za ekonomsku saradnju važna i Srbija. On je istakao da japanska privreda ove godine ima blag rast odnosno oporavak, kao i da Japan pregovara sa zemljama EU o ekonomskoj saradnju i zaključenju mnogih ugovora.
Ambasador Japana u Beogradu Masafumi Kuroki je rekao japanskim privrednicima da je članstvo Srbije u EU prioritetno za našu zemlju, kao i da srpska vlada pokušava da "harmonizuje budžet" i poveća izvoz.
"Ovo je pravi trenutak da se pojačaju privredne veze između Japana i Srbije.''
Predstavnici Agencija za strane investicije i promociju izvoza SIEPA su predstavili potencijal za investiranje u Srbiji, a menadžeri Panasonik lajting divajsis (Panasonic Lighting Devices Serbia) i "Japan tobako internešnl" (JTI) primere uspešnog poslovanja japanskih kompanija u Srbiji.
Ukupna robna razmena Srbije i Japana je u 2013. godini iznosila 98,2 miliona evra, što je za 32 odsto manje nego u prethodnoj godini.