Милетић: Јапанске фирме добродошле као стратешки партнери
БЕОГРАД - Вршилац дужности председника Привредне коморе Србије Миливоје Милетић позвао је јапанске привреднике да се као стратешки партнери укључе у процес реструктурирања државних предузећа у нашој земљи.
Милетић је на пословном форуму српских и јапанских привредника у ПКС рекао да постоји велики простор за унапређивање економске сарадње две земље, као и повећања трговинске размене, истичући велику конкурентност јапанске привреде и развијену техологију.
Пословни форум српских и јапанских привредника је организован поводом посете делегације Јапанске пословне федерације Кејданрен Србији, коју предводи копредседавајући Комитета за Европу, Јошио Сато.
Делегацију Јапанске федерације чине представници компанија из сектора трговине, индустријске производње, грађевинарства, авио саобраћаја, банкарства и осигурања.
"Циљ је да завршимо процес реструктурирања државних предузећа и потребни су нам статешки партнери", поручио је Милетић.
Он је подсетио да је српска привреда пропадала у претходном периоду и да је дуга транзиција оставила "дубоке трагове", као и да ПКС, која окупља више од 100.000 привредних субјеката, покушава заједно са државним органима да унапреди привредни амбијент. Милетић је захвалио Јапану на помоћи у протеклом периоду и нагласио да је та земља један од највећих страних донатора у Србији.
Сато је казао да Кејданрен има око 13.000 компанија у свом саставу и окупља чак 110.000 индустријских асоцијација.
"Сваке године посећујемо европске земље у циљу унапређењу сарадње Јапана и Европе. Јапан је важан партнер ЕУ и јапански пословни клубови су поздравили почетак званичних преговора о чланству Србије у ЕУ", навео је Сато.
Према његовим речима, у европским земљама послује око 26.000 јапанских компанија, а Јапану је за економску сарадњу важна и Србија. Он је истакао да јапанска привреда ове године има благ раст односно опоравак, као и да Јапан преговара са земљама ЕУ о економској сарадњу и закључењу многих уговора.
Амбасадор Јапана у Београду Масафуми Куроки је рекао јапанским привредницима да је чланство Србије у ЕУ приоритетно за нашу земљу, као и да српска влада покушава да "хармонизује буџет" и повећа извоз.
"Ово је прави тренутак да се појачају привредне везе између Јапана и Србије.''
Представници Агенција за стране инвестиције и промоцију извоза СИЕПА су представили потенцијал за инвестирање у Србији, а менаџери Панасоник лајтинг дивајсис (Панасониц Lighting Девицес Сербиа) и "Јапан тобако интернешнл" (ЈТИ) примере успешног пословања јапанских компанија у Србији.
Укупна робна размена Србије и Јапана је у 2013. години износила 98,2 милиона евра, што је за 32 одсто мање него у претходној години.