MINUT ZA KULTURU: Srđan Dragojević traži duže reklame na televiziji!
Poznati režiser najavio da će tražiti proširenje reklamnih blokova.
Poslanik SPS i poznati režiser Srđan Dragojević najavio je danas da će na javnoj raspravi o predlogu Zakona o oglašavanju predložiti da sve televizije sa nacionalnom frekvencijom prošire svoje reklamne blokove za jedan minut, tokom kojeg će se reklamirati festivali, pozorišne predstave, filmovi, nova književna dela, javlja Blic.
- To bi bio neverovatan zamajac za srpsku kulturu. Javna rasprava o Zakonu o oglašavanju biće održana 28. januara i probaću da tu ponovo izložim ovaj predlog, ponovo ćemo razgovarati sa RRA, a postoji i inicijativa Grupacije za kinematografiju pri Privrednoj komori Srbije da se ona promoviše i gura - rekao je Dragojević Tanjugu.
On je dodao da je taj predlog već izneo prošle godine na sastanku sa čelnicima RRA, koje je tada pitao da li znaju koja su dva vrlo solidna srpska filma trenutno u bioskopima.
- Niko nije znao, jer nema reklame. Možemo da napravimo i dobar film i dobru pozorišnu predstavu, neko može da ima fantastičnu izložbu, neko može da napiše genijalnu knjigu, ali ako nema reklame svi ti napori autora ili države, koja novcem subvencioniše stvaralaštvo, su bespredmetni - podvukao je Dragojević.
Prema njegovim rečima, inicijativa koju on predlaže je takva da niko nije na gubitku, a kada postoji "win-win" situacija to je onda dobra platforma i da se sprovede, što bi za 20 ili 30.000 ljudi koji se u zemlji aktivno bavi kulturom i stvaralaštvom, kao i za milione građana, bilo veoma značajno.
- Mislim da će svi vlasnici nacionalnih frekvencija i emiteri sa zadovoljstvom razmotriti ovu ideju, jer je ona društveno korisna. Ne vidim nijednu manu ovakvoj ideji, već samo velike koristi - zaključio je Dragojević.
"ELITNA UMETNOST PRIPADA NARODU, NE ELITI"
Dugačak red građana koji strpljivo čekaju da kupe karte za predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta ostavio je snažan utisak i na Dragojevića koji tvrdi da je to dokaz da elitna umetnost pripada narodu, a ne eliti.
- Redovi ispred JDP govore da visoka umetnost može da bude i masovna, da nešto što je masovno ne mora da bude estrada i da je vrlo važno imati uvek u vidu da elitna umetnost pripada narodu, a ne eliti - rekao je Dragojević Tanjugu i dodao:
- Naša elita ne zna ni šta bi sa tim. Ovaj red ispred JDP treba da nam bude smernica da i druga pozorišta koja, vidim, imaju ambivalentan odnos prema toj akciji, treba možda da krenu sličnim putem..., svako pozorište bi moglo jedan mesec u godini da proglasi mesecom pozorišta i da spusti cene karata na 100 i 200 dinara - rekao je on.
Govoreći o svom poslu, Dragojević je ukazao da je katastrofalno za srpsku kinematografiju da karte u bioskopu koštaju 500 dinara, ali i da je to druga priča, jer je prikazivačka delatnost "data strancima na tanjiru i iz tog razloga su i bioskopi potpuno uništeni, što država koja se ozbiljno bavi kulutrom i kulturnim potrebama njenih građana ne sme da radi".
Pročitajte i:
- Druga stvar koja može da se nauči iz tih redova je da je vrlo važno da jedno pozorište ima kreativnog i dobrog direktora - dodao je režiser i pozdravio odluku ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca da u novom Zakonu o kulturi ugradi član po kojem će ministar imati daleko veće ingerencije u izboru direktora institucije kulture.
To je obrazložio činjenicom da "stvaralački čin počiva na individualnoj odgovornosti, talentu i naporu, pa zašto bi stvaranje uslova za stvaralački čin bio drugačiji".
- U umetnosti nema demokratije, u umetnosti je demokratija oružje loših, mediokriteta, da bi istisnuli one dobre i zato je ovo dobra stvar - rekao je Dragojević.