MISTERIJA ARKANOVIH SEFOVA: Gde se kriju blago i dokazi o ratnim zločinima?
Misterija 14 godina neotvaranih Arkanovih sefova u Komercijalnoj banci podgrejala je legende o basnoslovnom bogatstvu čoveka za koga se tvrdilo da je bio jedan od najbogatijih i najmoćnijih Srba devedesetih. Ukupna vrednost njegove imovine nikada nije utvrđena, ali se spekuliše da se merila stotinama miliona tadašnjih maraka, ipak glavno pitanje glasi - gde se kriju dokazi sa ratišta?
Kada je pre dve godine obelodanjena informacija o postojanju dva Arkanova sefa u Komercijalnoj banci, spekulisalo se da bi njihov tajni sadržaj mogao da bude zlato, dragocenosti, umetnine, devize, kao i važna dokumenta. Da stvar bude još misterioznija, banka je u više navrata pokušavala da stupi u vezu sa naslednicima, ali se oni nikada nisu odazvali.
Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu dobilo je u januaru 2014. godine sudsku dozvolu za otvaranje sefova, očekujući da će možda doći do dragocenih dokumenata vezanih za ratne zločine za koje bi eventualno mogle da se podignu optužnice, a o kojima postoje tragovi u haškim dokumentima koji su prosleđeni domaćem pravosuđu.
Sefovi nisu otvarani punih 14 godina
Haško tužilaštvo je 1997. godine podiglo optužnicu protiv Ražnatovića zbog ratnih zločina koje je izvršila njegova paravojna jedinica Tigrovi 1995. godine u Sanskom Mostu, kao i dva masovna ubistva. Arkanovi sefovi prvi put su spomenuti na suđenju njegovoj udovici Svetlani Ražnatović Ceci koju je za dug od 116.000 evra tužio Vojislav Đurković iz Bijeljine. U tom postupku Viši sud je odlučio da utvrdi sadržinu sefova, koji prema svedočenju ljudi iz banke nisu otvarani od Ražnatovićevog ubistva 15. januara 2000. godine, punih 14 godina.
Prema pretpostavkama, postojala je velika verovatnoća da se u sefovima nalaze dokumenta koja bi otkrila vezu sa JNA i sa Miloševićevim režimom. Naravno, nagađalo se i da sefovi kriju stvari pljačkane po bosanskim ratištima, za šta su Ražnatović i pripadnici njegove Srpske dobrovoljačke garde optuživani, ali dokazi nikada nisu nađeni niti je bilo ko procesuiran.
Takođe, očekivalo se da će se u sefovima pronaći i dokazi o nekim počinjenim zločinima u vidu fotografija ili video snimaka.
Neobično je i to što Svetlana Ražnatović, 14 godina nije želela da sazna šta se nalazi u sefovima koje je njen muž zakupio kod Komercijalne banke davne 1995. godine.
Slučaj ogrlice
Tokom emisije Maksovizija emitovane 1995. godine, prilikom gostovanja Ražnatovića i njegove supruge Svetlane, jedna slušateljka se javila u program tvrdeći da Ražnatovićeva oko vrata nosi ogrlicu njene sestre koju joj je Arkan otrgnuo sa vrata nakon što je ubio.
Naime, posle Ražnatoviće smrti niko od naslednika nije ni potraživao ni otvarao sefove, ali ni odgovarao na pozive banke, pa su ključevi sefa neophodni za otvaranje ostali izgubljeni. Pošto nikada nisu pronađeni, 27. januara 2014. godine pristupilo se nasilnom otvaranju, nakon čega su nagađanja prestala s obzirom da je ustanovljeno da su sefovi prazni!
Ipak, tu nije bio kraj spekulacijama, pa su dalja nagađanja nastavljena u pravcu u kome se sugeriše da je Arkan svoj ratni plen zasigurno pohranio u inostranstvu. I ranije se pričalo da Ražnatović ima firme i račune u inostranstvu, kao i da je najviše poverenja imao u čvrstu valutu - zlato. Navodno, toliko da je čak sa sobom nosio zlatnike i ponekad ih delio.
Teško je otkriti imajući u vidu da je posle Arkanove smrti većina njegovih preduzeća zatvorena i prodata, ali to nikako ne znači i da je njegovo bogatstvo nestalo. Kako god bilo, nama ostaje samo da nagađamo da li takva imovina uopšte i postoji, a sve i da postoji, najverovatnije je da će ona ostati zauvek skrivena od očiju javnosti.