МИСТЕРИЈА АРКАНОВИХ СЕФОВА: Где се крију благо и докази о ратним злочинима?
Мистерија 14 година неотвараних Арканових сефова у Комерцијалној банци подгрејала је легенде о баснословном богатству човека за кога се тврдило да је био један од најбогатијих и најмоћнијих Срба деведесетих. Укупна вредност његове имовине никада није утврђена, али се спекулише да се мерила стотинама милиона тадашњих марака, ипак главно питање гласи - где се крију докази са ратишта?
Када је пре две године обелодањена информација о постојању два Арканова сефа у Комерцијалној банци, спекулисало се да би њихов тајни садржај могао да буде злато, драгоцености, уметнине, девизе, као и важна документа. Да ствар буде још мистериознија, банка је у више наврата покушавала да ступи у везу са наследницима, али се они никада нису одазвали.
Тужилаштво за ратне злочине у Београду добило је у јануару 2014. године судску дозволу за отварање сефова, очекујући да ће можда доћи до драгоцених докумената везаних за ратне злочине за које би евентуално могле да се подигну оптужнице, а о којима постоје трагови у хашким документима који су прослеђени домаћем правосуђу.
Сефови нису отварани пуних 14 година
Хашко тужилаштво је 1997. године подигло оптужницу против Ражнатовића због ратних злочина које је извршила његова паравојна јединица Тигрови 1995. године у Санском Мосту, као и два масовна убиства. Арканови сефови први пут су споменути на суђењу његовој удовици Светлани Ражнатовић Цеци коју је за дуг од 116.000 евра тужио Војислав Ђурковић из Бијељине. У том поступку Виши суд је одлучио да утврди садржину сефова, који према сведочењу људи из банке нису отварани од Ражнатовићевог убиства 15. јануара 2000. године, пуних 14 година.
Према претпоставкама, постојала је велика вероватноћа да се у сефовима налазе документа која би открила везу са ЈНА и са Милошевићевим режимом. Наравно, нагађало се и да сефови крију ствари пљачкане по босанским ратиштима, за шта су Ражнатовић и припадници његове Српске добровољачке гарде оптуживани, али докази никада нису нађени нити је било ко процесуиран.
Такође, очекивало се да ће се у сефовима пронаћи и докази о неким почињеним злочинима у виду фотографија или видео снимака.
Необично је и то што Светлана Ражнатовић, 14 година није желела да сазна шта се налази у сефовима које је њен муж закупио код Комерцијалне банке давне 1995. године.
Случај огрлице
Током емисије Максовизија емитоване 1995. године, приликом гостовања Ражнатовића и његове супруге Светлане, једна слушатељка се јавила у програм тврдећи да Ражнатовићева око врата носи огрлицу њене сестре коју јој је Аркан отргнуо са врата након што је убио.
Наиме, после Ражнатовиће смрти нико од наследника није ни потраживао ни отварао сефове, али ни одговарао на позиве банке, па су кључеви сефа неопходни за отварање остали изгубљени. Пошто никада нису пронађени, 27. јануара 2014. године приступило се насилном отварању, након чега су нагађања престала с обзиром да је установљено да су сефови празни!
Ипак, ту није био крај спекулацијама, па су даља нагађања настављена у правцу у коме се сугерише да је Аркан свој ратни плен засигурно похранио у иностранству. И раније се причало да Ражнатовић има фирме и рачуне у иностранству, као и да је највише поверења имао у чврсту валуту - злато. Наводно, толико да је чак са собом носио златнике и понекад их делио.
Тешко је открити имајући у виду да је после Арканове смрти већина његових предузећа затворена и продата, али то никако не значи и да је његово богатство нестало. Како год било, нама остаје само да нагађамо да ли таква имовина уопште и постоји, а све и да постоји, највероватније је да ће она остати заувек скривена од очију јавности.