Moskva: Upozorili smo SAD na Islamsku državu!
Činjenica je da brzina rasta i širenja ekstremističke grupe Islamska država, uopšte nisu povod za šalu. Sada, kada su SAD i njeni saveznici konačno spoznali opasnost koja preti, u Moskvi se rađa zabrinutost da će od strane SAD zajedno sa napadima na teroriste biti izvršeni napadi na sirijsku vojsku.
Američki predsednik Barak Obama je prilikom obraćanja naciji, obećao stvaranje koalicije koja će otkloniti pretnju koja dolazi od strane terorista. Međutim, u Moskvi izražavaju zebnju da je reč samo o paravanu za intervenciju u Siriji.
Prema shvatanjima Valerija Fenenksa iz Centra za internacionalnu bezbednost u Moskvi, SAD mogu da iskoriste postojanje Islamske države u Siriji kao izgovor za implementaciju ''libijskog scenarija''.
U Moskvi izražavaju misao da je na prošlom NATO samitu u Velsu, propuštena prilika da se Rusija umeša u nalaženje rešenja u vezi sa širenjem Islamske države i drugim grupama koje su povezane sa ovom terorističkom organizacijom.
''Rusi još od početka građanskog rata u Siriji upozoravaju SAD da je naoružavanje pobunjenika bilo izuzetno opasno'', kaže bivši ruski general, čovek koji je bio zadužen za antiterorističke operacije.
On dodaje da nije bilo šanse da oružje namenjeno pobunjenicima ne završi u rukama organizacije poput Islamske države. Posebno naglašava činjenicu da nije potrebno ni da pominje da su članovi ektremističkih grupa u velikom broju došli iz ''oslobođene Libije''. Ono što posebno zabrinjava ruske zvaničnike je tvrdoglavi stav američkog predsednika Obame koji konstantno odbija razgovor sa sirijskim predsednikom Bašarom al Asadom o mogućim načinima koji bi doveli do poraza Islamske države.
IS pušta korenje van Bliskog istoka
Neki ruski analitičari kažu da je još veći problem to što Islamska država pušta korenje i van granica Bliskog istoka, šireći se ka Evropi. Postoje različiti podaci o broju evropskih državljana koji se bore na strani terorista, ali je sigurno, kako Moskva tvrdi, da se u poslednjih nekoliko meseci ovaj broj drastično povećao.
Besmisleni rat u pojasu Gaze verovatno je poboljšao regrutsku kampanju Islamske države, olakšavajući im da ubede potencijalne borce u apsolutnu rešenost Zapada u nameru da ''očiste'' muslimane na području Bliskog istoka.
Pogledajte i: Odakle dolaze strani borci IS?
Prema mišljenju ruskih stručnjaka, ovaj rat je samo poslužio kao paravan za američke neuspehe u Iraku i Libiji. Sa vojne tačke gledišta, Benjamin Netanijahu nije postigao ništa. Doveo je samo do toga da Hamas dobije na popularnosti.
Mogućnost da se teroristi umreže preko Kavkaza povod za strah
Opasnost za Rusiju od strane IS-a leži u tome što neki od članova ove terorističke tvorevine dolaze iz Čečenije i Dagestana, dve islamske republike na jugu Rusije, zbog čega postoji rizik da Kavkaz postane područje koje će da povezuje teroriste. Zato Moskva insistira na uništenju IS-a pre nego što problem zaista primi internacionalne razmere.
Međutim, kako predsednik Akademije za geopolitičke probleme Konstantin Sivkov kaže, a prenosi Al Džazira, vojno delovanje je samo jedan od aspekata rešenja problema. On ističe da su vazdušni napadi nedovoljni i da je krucijalno boriti se protiv ideologije i naći načine za presecanje finansirannja terorista.