Москва: Упозорили смо САД на Исламску државу!
Чињеница је да брзина раста и ширења екстремистичке групе Исламска држава, уопште нису повод за шалу. Сада, када су САД и њени савезници коначно спознали опасност која прети, у Москви се рађа забринутост да ће од стране САД заједно са нападима на терористе бити извршени напади на сиријску војску.
Амерички председник Барак Обама је приликом обраћања нацији, обећао стварање коалиције која ће отклонити претњу која долази од стране терориста. Међутим, у Москви изражавају зебњу да је реч само о паравану за интервенцију у Сирији.
Према схватањима Валерија Фененкса из Центра за интернационалну безбедност у Москви, САД могу да искористе постојање Исламске државе у Сирији као изговор за имплементацију ''либијског сценарија''.
У Москви изражавају мисао да је на прошлом НАТО самиту у Велсу, пропуштена прилика да се Русија умеша у налажење решења у вези са ширењем Исламске државе и другим групама које су повезане са овом терористичком организацијом.
''Руси још од почетка грађанског рата у Сирији упозоравају САД да је наоружавање побуњеника било изузетно опасно'', каже бивши руски генерал, човек који је био задужен за антитерористичке операције.
Он додаје да није било шансе да оружје намењено побуњеницима не заврши у рукама организације попут Исламске државе. Посебно наглашава чињеницу да није потребно ни да помиње да су чланови ектремистичких група у великом броју дошли из ''ослобођене Либије''. Оно што посебно забрињава руске званичнике је тврдоглави став америчког председника Обаме који константно одбија разговор са сиријским председником Башаром ал Асадом о могућим начинима који би довели до пораза Исламске државе.
ИС пушта корење ван Блиског истока
Неки руски аналитичари кажу да је још већи проблем то што Исламска држава пушта корење и ван граница Блиског истока, ширећи се ка Европи. Постоје различити подаци о броју европских држављана који се боре на страни терориста, али је сигурно, како Москва тврди, да се у последњих неколико месеци овај број драстично повећао.
Бесмислени рат у појасу Газе вероватно је побољшао регрутску кампању Исламске државе, олакшавајући им да убеде потенцијалне борце у апсолутну решеност Запада у намеру да ''очисте'' муслимане на подручју Блиског истока.
Погледајте и: Одакле долазе страни борци ИС?
Према мишљењу руских стручњака, овај рат је само послужио као параван за америчке неуспехе у Ираку и Либији. Са војне тачке гледишта, Бењамин Нетанијаху није постигао ништа. Довео је само до тога да Хамас добије на популарности.
Могућност да се терористи умреже преко Кавказа повод за страх
Опасност за Русију од стране ИС-а лежи у томе што неки од чланова ове терористичке творевине долазе из Чеченије и Дагестана, две исламске републике на југу Русије, због чега постоји ризик да Кавказ постане подручје које ће да повезује терористе. Зато Москва инсистира на уништењу ИС-а пре него што проблем заиста прими интернационалне размере.
Међутим, како председник Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков каже, а преноси Ал Џазира, војно деловање је само један од аспеката решења проблема. Он истиче да су ваздушни напади недовољни и да је круцијално борити се против идеологије и наћи начине за пресецање finansirannja терориста.