REŠENJE ZA POLJOPRIVREDNIKE: Jednostavniji pristup finansijskim sredstvima neophodnim za proizvodnju
U velikom broju zemalja regiona, uključujući i Srbiju, finansiranje poljoprivrede predstavlja hronični problem. EBRD i UN FAO u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede Republike Srbije pronašli su rešenje za takav problem.
Prepoznajući značaj finansiranja za razvoj poljoprivrede i rast produktivnosti, EBRD i UN FAO su u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede Republike Srbije prošle godine pokrenuli izradu Zakona o predžetvenom finansiranju, koji je stupio na snagu u junu ove godine.
Zakon iz Brazila u "milijardama dolara"!
Zakon predstavlja finansijski instrument zasnovan na obezbeđivanju plasmana putem zaloge na budućim poljoprivrednim proizvodima.
Implementacijom Zakona o predžetvenom finansiranju Srbija je postala jedina zemlja regiona sa ovakvim instrumentom u praksi, budući da on originalno potiče iz Brazila gde se pozajmljivanja po osnovu ovog zakona mere u milijardama dolara.
U samom trenutku zasnivanja određene poljoprivredne proizvodnje, poljoprivredni proizvođač jeste kreditno sposoban na osnovu svog budućeg roda koji dospeva u određenom trenutku u toku godine. Ovaj Zakon omogućava korišćenje ovog kreditnog potencijala u većoj meri nego što je to do sada bio slučaj, povećanjem transparentnosti ovog modela finansiranja kroz uspostavljenje Registra ugovora o finansiranju u Agenciji za privredne registre, regulisanje načina ostvarivanja prava poverioca i druge elemente koji ovu oblast uređuju u detalje.
Zakon veliki iskorak za Srbiju!
Miljan Ždrale, direktor Agrobiznis sektora EBRD za Jugoistočnu Evropu ističe da je jako bitno jer se ovim zakonom težište finansiranja poljoprivrede prebacuje sa javnog na privatni sektor.
“Usvajanje Zakona o predžetvenom finansiranju predstavlja veliki iskorak za Srbiju u pravcu unapređenja uslova finansiranja poljoprivredne proizvodnje. Bitno je da se ovim zakonom težište finansiranja poljoprivrede prebacuje sa javnog na privatni sektor što je posebno važno u uslovima budžetskih ograničenja sa kojima se Srbija susreće“, kaže Miljan Ždrale.
Registar ugovora već je stavljen u funkciju unutar Agencije za privredne registre, a u pripremi je i program obuke budućih korisnika ovog zakona.
“Primetna je zainteresovanost kako finansijera - banaka i prehrambeno-prerađivačkog sektora, tako i samih poljoprivrednih proizvođača za novi zakon. Verujemo da će na dugi rok ovaj zakon doprineti funkcionisanju finansijskog tržišta u poljoprivredi i imati pozitivan uticaj na visinu kamatnih stopa, kao i na tržište osiguranja. Registar ugovora je izrađen i stavljen u funkciju unutar Agencije za privredne registre, a u pripremi je intenzivan program obuke budućih korisnika zakona, kao i snažna informativna kampanja o mogućnostima koje zakon pruža u ukupno 15 gradova Srbije“, naglašava Ždrale.
Victoria Group uložila čak 60 miliona evra u poljoprivredu!
Mladen Jovanović, direktor Victoria Logistic, članice Victoria Group koja godinama podržava svoje partnere na ovaj način, kaže da su prošle godine na ovaj način uložili čak 60 miliona evra u poljoprivredu.
“Kao jednom od najvećih prerađivača uljarica u regionu, Viktorija grupi su poljoprivredni proizvođači prirodan partner. Viktorija Logistika, članica Viktorija grupe, sarađuje sa oko 300 kooperanata, a preko njih sa više od 40.000 poljoprivrednika. Već godinama ih podržavamo kroz pretfinansiranje obezbeđujući im repromaterijal, odnosno mineralna đubriva, semena i sredstva za zaštitu bilja prvenstveno kad je u pitanju proizvodnja soje i suncokreta. Prošle godine na ovaj način uložili smo blizu 60 miliona evra u domaću poljoprivredu, a i ove godine realizovali smo pretfinansiranje sličnog obima“, objašnjava Mladen Jovanović.
Zakon je u junu stupio na snagu, a njegovo primenjivanje otpočeće tek u sledećoj proizvodnoj godini.
“Naši partneri su se i ovog puta obratili nama za prekopotrebna sredstva za zasnivanje proizvodnje. Kako je Zakon stupio na snagu u junu, praktično će se primenjivati tek u sledećoj proizvodnoj godini. Verujem da će se i tada veliki broj ponovo obratiti upravo prerađivačkoj industriji za predžetveno finansiranje. Za poslednjih pet godina naša kompanija je ovim putem investirala oko 420 miliona evra, ali svakako treba istaći da podrška koju pružamo nije samo finansijske prirode – poljoprivrednicima je na raspolaganju i naša Stručna služba koja daje preporuke i savete kad je u pitanju primena agrotehničkih mera i unapređenje proizvodnje u pravcu stabilnih i visokih prinosa dobrog kvaliteta“, zaključuje Jovanović.