РЕШЕЊЕ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Једноставнији приступ финансијским средствима неопходним за производњу
У великом броју земаља региона, укључујући и Србију, финансирање пољопривреде представља хронични проблем. ЕБРД и УН ФАО у сарадњи са Министарством пољопривреде Републике Србије пронашли су решење за такав проблем.
Препознајући значај финансирања за развој пољопривреде и раст продуктивности, ЕБРД и УН ФАО су у сарадњи са Министарством пољопривреде Републике Србије прошле године покренули израду Закона о преџетвеном финансирању, који је ступио на снагу у јуну ове године.
Закон из Бразила у "милијардама долара"!
Закон представља финансијски инструмент заснован на обезбеђивању пласмана путем залоге на будућим пољопривредним производима.
Имплементацијом Закона о преџетвеном финансирању Србија је постала једина земља региона са оваквим инструментом у пракси, будући да он оригинално потиче из Бразила где се позајмљивања по основу овог закона мере у милијардама долара.
У самом тренутку заснивања одређене пољопривредне производње, пољопривредни произвођач јесте кредитно способан на основу свог будућег рода који доспева у одређеном тренутку у току године. Овај Закон омогућава коришћење овог кредитног потенцијала у већој мери него што је то до сада био случај, повећањем транспарентности овог модела финансирања кроз успостављење Регистра уговора о финансирању у Агенцији за привредне регистре, регулисање начина остваривања права повериоца и друге елементе који ову област уређују у детаље.
Закон велики искорак за Србију!
Миљан Ждрале, директор Агробизнис сектора ЕБРД за Југоисточну Европу истиче да је јако битно јер се овим законом тежиште финансирања пољопривреде пребацује са јавног на приватни сектор.
“Усвајање Закона о преџетвеном финансирању представља велики искорак за Србију у правцу унапређења услова финансирања пољопривредне производње. Битно је да се овим законом тежиште финансирања пољопривреде пребацује са јавног на приватни сектор што је посебно важно у условима буџетских ограничења са којима се Србија сусреће“, каже Миљан Ждрале.
Регистар уговора већ је стављен у функцију унутар Агенције за привредне регистре, а у припреми је и програм обуке будућих корисника овог закона.
“Приметна је заинтересованост како финансијера - банака и прехрамбено-прерађивачког сектора, тако и самих пољопривредних произвођача за нови закон. Верујемо да ће на дуги рок овај закон допринети функционисању финансијског тржишта у пољопривреди и имати позитиван утицај на висину каматних стопа, као и на тржиште осигурања. Регистар уговора је израђен и стављен у функцију унутар Агенције за привредне регистре, а у припреми је интензиван програм обуке будућих корисника закона, као и снажна информативна кампања о могућностима које закон пружа у укупно 15 градова Србије“, наглашава Ждрале.
Вицториа Гроуп уложила чак 60 милиона евра у пољопривреду!
Младен Јовановић, директор Вицториа Логистиц, чланице Вицториа Гроуп која годинама подржава своје партнере на овај начин, каже да су прошле године на овај начин уложили чак 60 милиона евра у пољопривреду.
“Као једном од највећих прерађивача уљарица у региону, Викторија групи су пољопривредни произвођачи природан партнер. Викторија Логистика, чланица Викторија групе, сарађује са око 300 коопераната, а преко њих са више од 40.000 пољопривредника. Већ годинама их подржавамо кроз претфинансирање обезбеђујући им репроматеријал, односно минерална ђубрива, семена и средства за заштиту биља првенствено кад је у питању производња соје и сунцокрета. Прошле године на овај начин уложили смо близу 60 милиона евра у домаћу пољопривреду, а и ове године реализовали смо претфинансирање сличног обима“, објашњава Младен Јовановић.
Закон је у јуну ступио на снагу, а његово примењивање отпочеће тек у следећој производној години.
“Наши партнери су се и овог пута обратили нама за прекопотребна средства за заснивање производње. Како је Закон ступио на снагу у јуну, практично ће се примењивати тек у следећој производној години. Верујем да ће се и тада велики број поново обратити управо прерађивачкој индустрији за преџетвено финансирање. За последњих пет година наша компанија је овим путем инвестирала око 420 милиона евра, али свакако треба истаћи да подршка коју пружамо није само финансијске природе – пољопривредницима је на располагању и наша Стручна служба која даје препоруке и савете кад је у питању примена агротехничких мера и унапређење производње у правцу стабилних и високих приноса доброг квалитета“, закључује Јовановић.