NATO SPORAZUM NEKAD I SAD: Vlada Srbije ispravila grešku staru deceniju!
Zašto je DS sporazum koji su potpisali pre 11 godina bio opoziciji po volji, ali ovaj sada nailazi na oštre kritike istih onih koji su potpisali mnogo nepovoljniji dokument po našu zemlju?
Pre 20 dana, tačnije 19. februara 2016. godine predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je Zakon o potvrđivanju sporazuma između Srbije i NATO-a, a premijer Aleksandar Vučić kaže da je Srbiji potrebna saradnja sa NATO-om.
Međutim, pomenuti događaj naišao je na negodovanje onih koji su pre 11 godina potpisali mnogo nepovoljniji sporazum.
Tom prilikom, Vučić je poručio: "Nemojte vi koji ste doneli te sporazume da dajete pridike!"
- Naša politika je jasna, a to je da hoćemo da budemo nezavisna, suverena zemlja, koja hoće da sarađuje i sa NATO-om i sa Ruskom Federacijom - naveo je Vučić.
Ako uporedimo sadašnji sporazum, sa sporazumom iz 2005/06. godine, koji je potpisala Vlada DSS, može se uočiti da je ovim iz 2016. samo ispravljena greška napravljena od pre deceniju.
Sporazum iz 2005/06. godine
Genalni sekretar NATO-a, Jap de Hop Shefer i Vuk Drašković potpisali su 18. jula 2005. godine Sporazum o kopnenim linijama komunikacije NATO-a kroz SCG. U sporazumu se precizno navodi da vojnici zapadnog saveza uživaju potpuni imunitet u Srbiji, ali i da su izuzeti od plaćanja svih dažbina našoj državi.
Nešto više od godinu dana kasnije, Vlada Republike Srbije, koju je i dalje vodila Demokratska stranka Srbije i čiji je premijer bio Vojislav Koštunica, 31. avgusta 2006. donela je zaključak kojim je ovlastila tadašnjeg predsednika Borisa Tadića da potpiše sporazum sa Vladom SAD o “zaštiti statusa i pristupu i korišćenju vojne infrastrukture u Republici Srbiji”. Ovim sporazumom američki vojnici bukvalno su stavljeni iznad srpskog zakona – dobili su pun diplomatski imunitet, dato im je pravo da nose uniforme i oružje na našoj teritoriji, a oslobođeni su svih carina, poreza i dažbina! U ovom ugovoru se čak navodi da za pripadnike Oružanih snaga SAD i sve ono što rade u našoj zemlji u Srbiji ne važe srpski zakoni.
U ova dva sporazuma vidi se i da su osoblju i vojnicima NATO i Oružanim snagama SAD, osim apsolutne zaštite od hapšenja i srpskih zakona, omogućili i da niko ne kontroliše njihovo kretanje, ulazak ili izlazak iz Srbije, kao i da besplatno koriste srpsku putnu, železničku i avio mrežu, pa čak i naše magacine, luke, aerodrome, telefonsku mrežu i internet!?!
Međutim, kada je sadašnji lider DSS Sanda Rašković Ivić upitana zašto se nije bunila kada je njena stranka pre deceniju potpisala sporazum sa NATO koji je najnepovoljniji mogući, nije imala precizan odgovor.
Sporazum iz 2016. godine
Sporazum koji je potpisala Vlada Aleksandra Vučića se primenjuje na pripadnike stranih oružanih snaga na teritoriji Republike Srbije, ali i na pripadnike Vojske Srbije dok borave na teritoriji drugih država potpisnica.
Sporazum se ne primenjuje automatski i ne omogućava nekontrolisan, nesmetan ulazak, kretanje i boravak na teritoriji države primaoca, već je za svaki konkretan slučaj potrebno ugovoriti njegovu primenu.
Ovaj sporazum se primenjuje na pripadnike stranih oružanih snaga na teritoriji Republike Srbije, ali i na pripadnike Vojske Srbije dok borave na teritoriji drugih država potpisnica, navodi se u nedavo ratifikovanom sporazumu sa NATO.
Dolazi se do zaključka da je novi sporazum ispravio grešku staru deceniju i nisu jasni napadi onih koji su prvi započeli saradnju sa NATOM na nezavidnom nivou i napravili nas slugama u sopstvenoj zemlji.