НАТО СПОРАЗУМ НЕКАД И САД: Влада Србије исправила грешку стару деценију!
Зашто је ДС споразум који су потписали пре 11 година био опозицији по вољи, али овај сада наилази на оштре критике истих оних који су потписали много неповољнији документ по нашу земљу?
Пре 20 дана, тачније 19. фебруара 2016. године председник Србије Томислав Николић потписао је Закон о потврђивању споразума између Србије и НАТО-а, а премијер Александар Вучић каже да је Србији потребна сарадња са НАТО-ом.
Међутим, поменути догађај наишао је на негодовање оних који су пре 11 година потписали много неповољнији споразум.
Том приликом, Вучић је поручио: "Немојте ви који сте донели те споразуме да дајете придике!"
- Наша политика је јасна, а то је да хоћемо да будемо независна, суверена земља, која хоће да сарађује и са НАТО-ом и са Руском Федерацијом - навео је Вучић.
Ако упоредимо садашњи споразум, са споразумом из 2005/06. године, који је потписала Влада ДСС, може се уочити да је овим из 2016. само исправљена грешка направљена од пре деценију.
Споразум из 2005/06. године
Генални секретар НАТО-а, Јап де Хоп Схефер и Вук Драшковић потписали су 18. јула 2005. године Споразум о копненим линијама комуникације НАТО-а кроз СЦГ. У споразуму се прецизно наводи да војници западног савеза уживају потпуни имунитет у Србији, али и да су изузети од плаћања свих дажбина нашој држави.
Нешто више од годину дана касније, Влада Републике Србије, коју је и даље водила Демократска странка Србије и чији је премијер био Војислав Коштуница, 31. августа 2006. донела је закључак којим је овластила тадашњег председника Бориса Тадића да потпише споразум са Владом САД о “заштити статуса и приступу и коришћењу војне инфраструктуре у Републици Србији”. Овим споразумом амерички војници буквално су стављени изнад српског закона – добили су пун дипломатски имунитет, дато им је право да носе униформе и оружје на нашој територији, а ослобођени су свих царина, пореза и дажбина! У овом уговору се чак наводи да за припаднике Оружаних снага САД и све оно што раде у нашој земљи у Србији не важе српски закони.
У ова два споразума види се и да су особљу и војницима НАТО и Оружаним снагама САД, осим апсолутне заштите од хапшења и српских закона, омогућили и да нико не контролише њихово кретање, улазак или излазак из Србије, као и да бесплатно користе српску путну, железничку и авио мрежу, па чак и наше магацине, луке, аеродроме, телефонску мрежу и интернет!?!
Међутим, када је садашњи лидер ДСС Санда Рашковић Ивић упитана зашто се није бунила када је њена странка пре деценију потписала споразум са НАТО који је најнеповољнији могући, није имала прецизан одговор.
Споразум из 2016. године
Споразум који је потписала Влада Александра Вучића се примењује на припаднике страних оружаних снага на територији Републике Србије, али и на припаднике Војске Србије док бораве на територији других држава потписница.
Споразум се не примењује аутоматски и не омогућава неконтролисан, несметан улазак, кретање и боравак на територији државе примаоца, већ је за сваки конкретан случај потребно уговорити његову примену.
Овај споразум се примењује на припаднике страних оружаних снага на територији Републике Србије, али и на припаднике Војске Србије док бораве на територији других држава потписница, наводи се у недаво ратификованом споразуму са НАТО.
Долази се до закључка да је нови споразум исправио грешку стару деценију и нису јасни напади оних који су први започели сарадњу са НАТОМ на незавидном нивоу и направили нас слугама у сопственој земљи.