Nekada ekonomsko čudo, sad zemlja iz koje beže
Stotine hiljada mladih ljudi emigriralo je iz Irske u potrazi za poslom posle izbijanja svetske ekonomske krize 2008. godine.
Zbog toga su pojedine seoske zajednice na ivici da potpuno opuste.
Prema podacima irskog Centralnog zavoda za statistiku, u poslednjih šest godina zemlju je napustilo oko 200.000 Iraca, uglavnom starih između 20 i 30 godina i često fakultetski obrazovanih.Zbog toga su pojedine seoske zajednice na ivici da potpuno opuste.
Prošle godine je dnevno prosečno odlazilo 250 Iraca, što je najviša stopa emigracije u nekoj zemlji članici EU, navodi Bi-Bi-Si.
Nikola (26) završila je fakultet u Dablinu i vratila se u rodno selo Balinu, na zapadu Irske, pošto joj je majka operisana. Ona, međutim, planira da uskoro napusti dom i potraži drugde bolji život.
"Ovde nema ničega", kaže Nikola i dodaje da je tek po povratku sa studija shvatila da se većina njenih prijatelja u međuvremenu odselila i da ne nameravaju da se vrate.
Iseljavanje mladih najteže pogađa seoske zajednice, poput one na ostrvu Ahil, na zapadu Irske.
Tu opštinu napustilo je čak 94 odsto onih koji su završili srednju školu - neki su otišli na univerzitete u Irskoj ili drugde u Evropi, a drugi u potragu za poslom.
Lokalna osnovna škola, koja postoji već 100 godina, ima svega 15 učenika.
"U septembru ćemo imati 12 đaka i samo jednu učiteljicu", rekao je direktor škole Denis Rendl, upozorivši da bi ta ustanova mogla biti zatvorena za četiri godine.
Rendl strahuje da bi, ako škole budu zatvarane zbog nedovoljnog broja učenika, to moglo da odvrati mnoge mlade porodice koje razmišljaju o eventualnom povratku u rodno mesto.
"To bi bilo kao da ste ugasili sveću u mračnoj prostoriji", upozorio je on.