Некада економско чудо, сад земља из које беже
Стотине хиљада младих људи емигрирало је из Ирске у потрази за послом после избијања светске економске кризе 2008. године.
Због тога су поједине сеоске заједнице на ивици да потпуно опусте.
Према подацима ирског Централног завода за статистику, у последњих шест година земљу је напустило око 200.000 Ираца, углавном старих између 20 и 30 година и често факултетски образованих.Због тога су поједине сеоске заједнице на ивици да потпуно опусте.
Прошле године је дневно просечно одлазило 250 Ираца, што је највиша стопа емиграције у некој земљи чланици ЕУ, наводи Би-Би-Си.
Никола (26) завршила је факултет у Даблину и вратила се у родно село Балину, на западу Ирске, пошто јој је мајка оперисана. Она, међутим, планира да ускоро напусти дом и потражи другде бољи живот.
"Овде нема ничега", каже Никола и додаје да је тек по повратку са студија схватила да се већина њених пријатеља у међувремену одселила и да не намеравају да се врате.
Исељавање младих најтеже погађа сеоске заједнице, попут оне на острву Ахил, на западу Ирске.
Ту општину напустило је чак 94 одсто оних који су завршили средњу школу - неки су отишли на универзитете у Ирској или другде у Европи, а други у потрагу за послом.
Локална основна школа, која постоји већ 100 година, има свега 15 ученика.
"У септембру ћемо имати 12 ђака и само једну учитељицу", рекао је директор школе Денис Рендл, упозоривши да би та установа могла бити затворена за четири године.
Рендл страхује да би, ако школе буду затваране због недовољног броја ученика, то могло да одврати многе младе породице које размишљају о евентуалном повратку у родно место.
"То би било као да сте угасили свећу у мрачној просторији", упозорио је он.