NEMAČKA - Najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije
Savezna Republika Nemačka je najjača nacionalna ekonomija starog kontinenta i jedno od najvećih tržišta Evrope sa 82 miliona stanovnika. Srbija je tradicionalno tehnološki i trgovinski tesno vezana za Nemačku, jer je do protekle decenije preko 70 odsto opreme i mašina u fabrikama Srbije bilo nemačke proizvodnje.
U poslednjih 10 godina, odnosno, od 2004. pa do 2014. godine, investicije nemačkih kompanija u Srbiji su se uvećale pet puta.
Nemačka je bila i ostala jedan od vodećih partnera Srbije u svim sektorima privrede.
Od 2011. godine Nemačka predstavlja najvažnijeg spoljnotrgovinskog partnera Srbije u okviru Evropske unije i jednog od vodećih partnera u delu prometa u slobodnim zonama, prenosa visokih tehnologija, edukacije srpskih stručnjaka i donacija.
U poslednjih deset godina, strateško partnerstvo ove dve zemlje je raslo, a odnosi su danas čvršći i perspektivniji nego ikada, a to najbolje pokazuje statistika.
Nedavna anketa je pokazala da se 92 odsto nemačkih kompanija izjasnilo da bi ponovo investirale u Srbiji.
A šta kažu brojke?
Republika Srbija potpisala je sa Nemačkom devet bilateralnih sporazuma, čija primena doprinosi razvoju bilateralnih ekonomskih odnosa (o tehničkoj saradnji i pomoći, o uzajamnoj zaštiti i podsticanju ulaganja, o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak i na imovinu.
Detašman je poseban oblik angažovanja stručne radne snage iz Srbije u Nemačkoj. Na osnovu međudržavnog Sporazuma preduzeća sa sedištem na teritoriji Republike Srbije iz oblasti građevinarstva, proizvodnje i prerade metala, montaže, izolacije, poljoprivrede, šumarstva, rudarstva, poslova restauracije i mesnoprerađivačke industrije imaju pravo učešća u raspodeli kontingenta (kvote) zapošljavanja u Saveznoj Republici Nemačkoj za tekuću detašmansku godinu. Sprovođenje ovog Sporazuma u nadležnosti je Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Vlade Republike Srbije.
Posebnu ulogu u unapređenju bilateralnih ekonomskih odnosa i povećanju stranih investicija ima Poslovni savet Srbija–Nemačka, koji je osnovan 2003. godine. Takođe, u cilju intenzivaranja institucionalne saradnje Srbije sa pojedinim pokrajinama u Nemačkoj, formirane su zajedničke međudržavne Komisije: Srbija– Bavarska i Srbija–Baden Virtemberg.
Najveći obim robne razmene ostvaren je tokom 2008. godine. U 2012. izvoz u Nemačku dostigao je vrednost od 1,3 milijarde USD (za 0,2% manje u odnosu na 2011.), dok je deficit na strani Srbije iznosio 693,3 miliona USD. Od 164 tržišta na koja je Srbija plasirala robu tokom 2012. godine nemačko tržište je bilo najvažnije (11,7% ukupnog srpskog izvoza) i od 204 zemalja sveta iz kojih je Srbija uvozila Nemačka je bila na prvom mestu (11,2% ukupnog srpskog uvoza).
Tokom fiskalne 2013. godine, ukupan obim robne razmene iznosio je više od 2,26 milijardi dolara, što je 14,23% veći obim nego u istom periodu prošle godine.
Na grafikonu je prikazano kretanje pokrivenosti uvoza izvozom u razmeni sa Nemačkom. U 2011. godini se registruje značajno poboljšanje ovog pokazatelja, da bi u 2012. godini procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 66 odsto.
Izvoz u fiskalnoj 2013. godini rastao je više od pet puta brže nego uvoz, pa se tako deficit na srpskoj strani dodatno smanjivao. U prvih sedam meseci tekuće godine stepen pokrivenosti dostigao je rekordnu vrednost od čak 77,8%, što znači da je u 2013. godine znatno povećan stepen strukturne prilagođenosti srpskog izvoza uvozu Nemačke.
Najveći uvoznici u Srbiju iz Nemačke u 2013. godini su : Siemens, Ball Pakovanja Evropa Beograd, Porsche SCG, FIAT automobili Srbija, Tarkett, Mercedes- Benz Srbija i Crna Gora, Tetra Pak Production, Henkel Srbija i Bayer. Njihov uvoz je činio 26,87% ukupnog uvoza Srbije iz Nemačke.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za prva četiri meseca 2014. godine iznosila je 8,5 milijardi evra. To je za 5,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku. Izvezeno je robe u vrednosti od 3,6 milijardi evra, što je 14,4 odsto više nego prethodne godne. Uvoz je bio 4,9 milijardi evra, što je smanjenje od 0,3 odsto.
Spoljnotrgovinski deficit od 1,3 milijarde evra je za 26,1 odsto manji nego u prva četiri meseca prošle godine. Pokrivenost uvoza izvozom bila je 74,2 odsto, a prošle godine u istom periodu 65 odsto.
Iz tog razloga Nemačka će i ubuduće sigurno ostati jedan od najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije s obzirom da su u toku procesi proširenja proizvodnih kapaciteta pojedinih nemačkih kompanija širom zemlje koje će tek dostići svoj proizvodni maksimum u narednim godinama.