Srpsko-nemačko društvo za razvoj prijateljstva
BEOGRAD - Srpsko-nemačko društvo saopštilo je danas, povodom posete premijera Srbije Aleksandra Vučića Nemačkoj, da će ta organizacija u okviru svoje delatnosti, raditi na unapređenju i razvoju prijateljstva između srpskog i nemačkog naroda.
Društvo će se, kako je saopšteno, baviti unapređenjem saradnje nevladinog sektora i civilnog društva, posebno na polju unapređenja privredne, naučno-tehničke, kulturno-prosvetne i sportske saradnje, ali i saradnje nezavisnih medija.
U saopštenju, koje je potpisao predsednik Srpsko-nemačkog društva Višeslav Hadži-Tanović, navodi se i da će se ta organizacija posebno baviti i aktivno učestvovati u reformi sistemskih zakona koji se odnose na zaštitu ljudskih prava, zaštiti slobode medija i drugih zakona koje treba menjati u skladu sa EU standardima.
Da je Nemačka ozbiljan partner Srbiji, pokazuju brojke koje govore o ekonomskim odnosima dve zemlje. Ono što je sada ključno za Srbiju jeste usmerenje snage i kreativnosti u stvaranje konkurentnih i kvalitetnih proizvoda kako bi se odgovorilo zahtevima iskusnog nemačkog tržišta.
U Srbiji je registrovano oko 400 nemačkih firmi koje zapošljavaju preko 20 hiljada radnika, a u oblasti proizvodnje godišnje privređuju preko 400 miliona evra.
Neki od primera nemačkih firmi sa pogonima za proizvodnju u Srbiji su Henkel, Siemens, Knauf Insulation, Messer, Stada i Fresenius.
Osim toga mnoge firme srednje veličine iz oblasti elektronske industrije motornih vozila i tekstilne industrije nastanile su se u Srbiji.
Kako piše muncarad, blizina Evropske Unije i dobra povezanost sa industrijskim centrima istočne i severne Evrope preko evropskih transportnih puteva čine dobru osnovu za nemačke investicije.
Ugovor o slobodnoj trgovini sa susednim zemljama (CEFTA-sporazum) i dobri privredni odnosi sa Rusijom i Turskom čine Srbiju interesantnim mestom za proizvodnju i plasman proizvoda nemačkih firmi u Južnoj Evropi.
Delegacija nemačke privrede u Srbiji (AHK) predstavlja deo Nemačke spoljnotrgovinske komore koju u 80 zemalja širom sveta reprezentuje 120 kancelarija. Delegacija, ujedno, zastupa interese nemačke privrede i nosilac je daljeg intenziviranja privredne saradnje između Republike Srbije i SR Nemačke.
Svojim dosadašnjim mnogobrojnim aktivnostima Delegacija je značajno doprinela dolasku velikog broja poznatih nemačkih kompanija koje su, u međuvremenu, investirale značajna sredstva u srpsku privredu zapošljavajući značajan broj radnika.
Nemačko-srpsko privredno udruženje ( DSW) osnovano je početkom 2003. godine u Beogradu na inicijativu Delegacije nemačke privrede u Srbiji. Sa svojih, trenutno preko 250 firmi-članova, jedno je od najvećih ekonomskih bilateralnih udruženja u Srbiji i predstavlja idealnu platformu za kontakte između nemačkih, srpskih i drugih međunarodnih preduzeća, ne samo u Srbiji već i na regionalnom nivou.
''Sigurnost nemačke privrede u velikoj meri počiva na takozvanim srednjim kompanijama. Srednja preduzeća nastaju od malih. Problem je isti kao u prirodi. Na svet dolazi veliki broj malih zečeva, ali samo mali broj će preživeti. Ali, na tek rođenom zečiću ne možemo da vidimo da li spada u one srećne koji će preživeti. Slično je sa malim preduzećima. Važno je, znači, da se pospeši osnivanje malih preduzeća, i to pre svega u onim branšama, u kojima postoji određena verovatnoća da se ta preduzeća jednog dana razviju u srednja. Nemačka strana podstiče ciljano osnivače i u Srbiji, preko programa HELP'', kaže za bizlife.rs direktor delegacije nemačke privrede u Srbiji Martin Knap.