NOVA POTVRDA DA JE OVO NAJISPLATIVIJI BIZNIS: Ceo kraj menja struku i počinje da gaji OVU VOĆKU
Shvatili gde je zarada
Na padinama Majevice na oranicama, gde proizvodnja žitarica nije bila isplativa, niču prvi malinjaci.
Nakon analize zemljišta pripremljene su oranice i obezbeđene sadnice. Pioniri u ovom poslu su ljudi koji su se do sada isključivo bavili stočarskom i ratarskom proizvodnjom. Mlekara u kojoj su bili kooperanti će biti otkupljivač roda i već gradi hladnjaču da bi iduće godine spremno dočekali prvu berbu malina. Planirano je da malinom bude zasađeno najmanje 30 hektara.
SRPSKA MALINA PRETI DA RAZOČARA SVET: Proizvodnju ove voćke prate OGROMNI PROBLEMI
Jedan od njih je u proizvodnju maline uložio oko 10.000 maraka i na četiri i po dunuma zasadio 5.000 sadnica.
- Jedna sadnica me koštala marku i 10 pfeniga. Tu su još mreže, stubovi, žice, sistemi za navodnjavanje. Prodao sam nešto stoke, uzeo nešto ušteđevine i uložio u malinjake. Nastojaću da primenjujem agrotehničke mere i savete stručnjaka. Zemlja je pogodna i, uz sav uloženi trud, verujem da će proizvodnja malina biti uspešna. Posebno zato što već imamo obezbeđen plasman - naglašava on.
Njegov kolega iz Vršana malinom je zasadio šest dunuma. Planira da postavi sistem za navodnjavanje i protivgradnu mrežu.
- Na jesen ću posaditi još četiri dunuma. Sa tog hektara očekujem solidan prinos i nadam se da ću značajno popraviti kućni budžet - kaže on.
VRHUNSKA ZARADA: Ulaganja skoro da nema, a plaćaju između 20 i 30 EVRA ZA KILOGRAM
Vlasnik mlekare kaže da je u brežuljkasotm delu Semberije sve veća zainteresovanost za maline, jer dosadašnja proizvodnja žitarica nije davala očekivane rezultate.
- Verujem da će proizvodnja maline biti u ekspanziji iduće godine. Posebno kada se proizvođači uvere u siguran otkup i dobre otkupne cene. Gradimo hladnjaču i preuzećemo sav dogovoreni rod maline -kaže on.