НОВА ПОТВРДА ДА ЈЕ ОВО НАЈИСПЛАТИВИЈИ БИЗНИС: Цео крај мења струку и почиње да гаји ОВУ ВОЋКУ
Схватили где је зарада
На падинама Мајевице на ораницама, где производња житарица није била исплатива, ничу први малињаци.
Након анализе земљишта припремљене су оранице и обезбеђене саднице. Пионири у овом послу су људи који су се до сада искључиво бавили сточарском и ратарском производњом. Млекара у којој су били кооперанти ће бити откупљивач рода и већ гради хладњачу да би идуће године спремно дочекали прву бербу малина. Планирано је да малином буде засађено најмање 30 хектара.
СРПСКА МАЛИНА ПРЕТИ ДА РАЗОЧАРА СВЕТ: Производњу ове воћке прате ОГРОМНИ ПРОБЛЕМИ
Један од њих је у производњу малине уложио око 10.000 марака и на четири и по дунума засадио 5.000 садница.
- Једна садница ме коштала марку и 10 пфенига. Ту су још мреже, стубови, жице, системи за наводњавање. Продао сам нешто стоке, узео нешто уштеђевине и уложио у малињаке. Настојаћу да примењујем агротехничке мере и савете стручњака. Земља је погодна и, уз сав уложени труд, верујем да ће производња малина бити успешна. Посебно зато што већ имамо обезбеђен пласман - наглашава он.
Његов колега из Вршана малином је засадио шест дунума. Планира да постави систем за наводњавање и противградну мрежу.
- На јесен ћу посадити још четири дунума. Са тог хектара очекујем солидан принос и надам се да ћу значајно поправити кућни буџет - каже он.
ВРХУНСКА ЗАРАДА: Улагања скоро да нема, а плаћају између 20 и 30 ЕВРА ЗА КИЛОГРАМ
Власник млекаре каже да је у брежуљкасотм делу Семберије све већа заинтересованост за малине, јер досадашња производња житарица није давала очекиване резултате.
- Верујем да ће производња малине бити у експанзији идуће године. Посебно када се произвођачи увере у сигуран откуп и добре откупне цене. Градимо хладњачу и преузећемо сав договорени род малине -каже он.