NOVO CURENJE: "Američki agenti su hapsili ljude u Bosni i odvodili ih u Gvantanamo"
Amerikanci u tajnosti hapsili i transportovali u zatvor na Kubi
Edvard Snouden, nekadašnji analitičar NSA koji danas živi u azilu u Rusiji, otkrio je da je Nacionalna bezbednosna agencija učestvovala u brojnim ispitivanjima nezakonito pritvorenih ljudi u ozloglašenom zatvoru Gvantanamo, ali i da su američki agenti u tajnosti hapsili ljude po Bosni i Hercegovini a zatim ih transportovali u zatvor na Kubi.
Snouden je najavio da će u narednim mesecima objavljivati tajne podatke i izveštaje NSA iz prethodnih deset godina. U prvom delu, koji je Snouden objavio u ponedeljak, nalazi se 166 dokumenata iz 2003. godine, od kojih veliki deo dolazi iz takozvanog SID-a (Signals Intelligence Directorate), neke vrste tajnog biltena NSA, piše "Raša tudej".
SNOUDEN SE OBRATIO PRISTALICAMA: Pristaje da se vrati u SAD, samo pod JEDNIM USLOVOM!
SID otkriva da je NSA u saradnji sa vladinim agencijama pojedinih zemalja hapsila, odvodila i ispitivala zatvorenike u zatvoru Gvantanamo na Kubi.
Journalists publish internal NSA documents leaked by Snowden https://t.co/Dsck05gp9L pic.twitter.com/ytSec4qn34— The Hill (@thehill) May 16, 2016
Izveštaj iz oktobra 2003. godine "reklamirao" je priliku za tromesečni boravak u Gvantanamu. U njemu su opisane dužnosti NSA agenta u Gvantanamo, uključujući "svakodnevnu saradnju sa CIA i FBI agentima u cilju izvlačenja informacija iz zatvorenika uz pomoć različitih tehnika ispitivanja", kao i "obezbeđivanje osetljivih tehničkih podataka koje je sakupila NSA u cilju što efikasnijeg ispitivanja".
SNOUDEN: Kada "uđu" u nečiji mobilni prisluškuju sve što se događa oko aparata a mogu i OVO
Snouden je za sajt "The Intercept", novinara Glena Grenvalda, konstatovao da je NSA odbila da komentariše ove navode. Inače, Grenvald je novinar koji je prvi intervjuisao Snoudena 2013. godine, kada je analitičar po prvi put "otvorio dušu" o špijunaži NSA.
#Guantanamo, Bosnie... Découvrez tout des nouvelles révélations d'Edward @Snowden https://t.co/Qbu8SJju40 pic.twitter.com/oJuSD7U1Xo— RT France (@RTenfrancais) May 17, 2016
Drugi pripadnik NSA koji je Snoudenu pružio informacije priča o događaju iz 2002. godine, kada su američki agenti u BiH uhapsili šestoricu muškaraca i transportovali ih u Gvantanamo. Sva šestorica bila su poreklom iz Alžira, a u ozloglašenom zatvoru proveli su šest meseci, gde su svakodnevno ispitivani usled optužbi o pokušaju bombaškog napada na američku ambasadu. Naposletku su oslobođeni zbog nedostatka dokaza.
- Da stvar bude gora, jedini razlog za njihovo nezakonito hapšenje bili su "podaci NSA", koje američka agencija nije podelila sa vladom Bosne i Hercegovine - istakao je Snouden.
Prema njegovim rečima, ovo je jedina poznata operacija (sem Avganistana), u kojoj su američki agenti u režiji CIA hapsili ljude van teritorije SAD.
Of all @Snowden docs, SIDToday, which The Intercept is now systematically putting up, is most important category: plain English explanations— Charlie Savage (@charlie_savage) May 16, 2016
Među 166 dokumenata koji su pušteni u ponedeljak nalaze se i podaci o invaziji na Irak iz 2003. godine, uspešnoj akciji špijuniranja u Severnoj Koreji, informacije o nezakonitom hakovanju i špijuniranju stranih satelita (program FORNSAT)...
SNOUDEN KAO FOKS MOLDER: "Vanzemaljci šalju šifrovane poruke, zato ih ne primećujemo"
NSA bilten o kojem Snouden priča funkcionisao je kao "dnvena novina u nekom manjem gradu". Čak je imao i "savetodavnu kolumnu" koja se zvala "Pitaj Zeldu". Išlo je dotle da su pojedini pripadnici "Zeldi" slali različite bizarne peticije, od kojih su neke i usvojene - poput zabrane nošenja bermuda i sandala, čak i u najvrelijim letnjim mesecima, piše "Raša tudej".
BRITANCI POVUKLI ŠPIJUNE: Rusi uspeli da dešifruju Snoudenova dokumenta
Članovi redakcije "Intercepta" istakli su da neke od Snoudenovih dokumenata neće objaviti, zbog toga što bi zbog toga mogli da ispaštaju nevini ljudi. Kao primer navode transkripte privatnih komunikacija koje je snimila NSA, a koji predstavljaju "direktno kršenje prava i sloboda ljudi".