OD SUŠTINSKE JE VAŽNOSTI ZA ZDRAVLJE: Roditelji, ovo je neophodna DNEVNA KOLIČINA VODE za vaše dete
Razlikuje se u zavisnosti od uzrasta i telesne težine.
Voda je svakako najvažniji i najzdraviji napitak, a unos dovoljne količina vode u organizam svakoga dana jedan je od važnih preduslova za zdravlje našeg organizma.
Naša tela sadrže od 60 do 70 odsto vode, a adekvatan unos tečnosti obezbeđuje da se ove količine održavaju i obnavljaju, podseća naša sagovornica, nutricionista Tanja Bakrač. Ona ističe da naš organizam oseća svaki gubitak tečnosti, čak i ako mi toga nismo svesni, a da posledice mogu biti suvoća u ustima i intenzivan osećaj žeđi, povišena telesna temperatura, malaksalost, kao i stvaranje mokraćne kiseline, koja zakišeljava celo telo.
- Za prosečnu odraslu osobu, unos tečnosti treba da iznosi od 2.5 do 2.6 litra dnevno, a to uključuje od 1.200 do 1.500 mililitara vode, 800 mililitara koji se dobijaju iz čvrste hrane i 300 mililitara koji se dobijaju oksidacijom energetskih materija. Treba imati u vidu i da u letnjem periodu treba piti i veće količine vode, u zavisnosti od količine naših fizičkih aktivnosti, unosa soli i spoljne temperature - objašnjava naša sagovornica.
Kada su deca u pitanju, ona ističe da je obnavljanje nivoa dragocene tečnosti još važnije, budući da kod dece ima najviše vode u organizmu, i da se taj procenat se starenjem smanjuje.
- Zato deca starosti od 1 do 3 godine treba dnevno da unose 100 mililitara vode po kilogramu telesne težine. Deca predškolskog uzrasta, starosti od 4 do 7 godina treba da piju 85 ml/kg TT, a isto važi i za decu starosti od 7 do 12 godina. Deca starosti od 12 do 15 godina treba da piju od 50 do 60 ml/kg TT, a za decu od 15 do 18 godina, kao i za adolescente, to jest mlade ljude starosti od 19 do 22 godine, ta količina iznosi od 40 do 45 ml/kg TT - navodi Bakrač.
Ona napominje da je važno da roditelji deci usade svest o tome da je voda najbolji napitak, i da ih uče da izbegavaju preterano konzumiranje sokova koji imaju previše šećera i kalorija.
- Poželjno je da dete uvek ima kraj sebe flašicu sa vodom, kad ide u školu, na putovanjima, i slično. Takođe je bitno napomenuti i da voda iz vodovoda nije uvek najčistija, zbog starih i zarđalih cevi. Ona je često zakišeljena više nego što je poželjno, pa se preporučuje upotreba prečišćivača. Takođe je bolje, ako je moguće, izbegavati plastičnu ambalažu, koja u izvesnoj meri smanjuje kvalitet vode, a najbolje je piti iz staklene, što je češće moguće - kaže naša sagovornica.
ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju ''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje.