Od danas stvari na čistac - stupa na snagu novi Zakon o radu!
Zakon o radu je za većinu investitora jedan od prvih zakona koje analiziraju i uzimaju u obzir prilikom izbora potencijalne investicione destinacije. Zbog toga je od krucijalne važnosti ne samo za radnike, već i za investitore. Nakon što je Skupština Srbije usvojila izmene Zakona o radu, on je danas stupio na snagu.
Ovaj reformski poduhvat predstavlja pozitivan signal privrednicima da Srbija postaje bolje poslovno okruženje i atraktivnija destinacija za ulaganje, što vodi ka stvaranju novih radnih mesta i većem zapošljavanju.
NOVO U ZAKONU O RADU
Rad na određeno vreme može trajati najviše dve godine. Ukoliko poslodavac ostavi na poslu radnika pet radnih dana duže po isteku ugovora, smatra se da je radni odnos zaključen na neodređeno vreme.
Zaposleni stiče pravo na godišnji odmor, posle mesec dana od zasnivanja radnog odnosa. Do sada je to pravo sticano tek posle šest meseci staža.
Za vreme godišnjeg odmora zaposleni dobija iznos osnovne plate i minulog rada, umesto proseka svih primanja iz prthodna tri meseca.
Zaposleni ima pravo na pet dana plaćenog odsustva sa posla u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge, teže bolesti članova uže porodice ili njihove smrti.
DODACI NA PLATU
110 odsto za rad na državni praznik
26 odsto naknada za noćni rad
0.4 odsto naknada za minuli rad za svaku godinu staža kod aktuelnog poslodavca
26 odsto za prekovremeni rad
Troškovi prevoza na posao i s posla (ako firma nema spostveni prevoz)
OTKAZ SE MOŽE DOBITI
Ako zaposleni ne ostvaruje očekivane rezultate i nema znanja za posao koji mu je poveren.
Ako zaposleni zloupotrebi položaj ili prekorači ovlašćenja.
Ako odbije da potpiše aneks ugovora o radu u roku od osam dana.
Ako dolazi na posao pijan ili drogiran.
Ako je zaposleni tehnološki višak.
OTKAZNI ROK
Otkazni rok može trajati najmanje 15, a najduže 30 dana.
Prema mišljenju Nikole Altiparmakova, člana Fiskalnog saveta, promene zakona veoma su značajne za sve - budžet, privrednike, ali i za zaposlene.
"Znamo da su zakoni o radu i PIO nepopularni, ali praktično sve evropske države su liberalizovale tržište rada u prethodnim godinama. Srbija nije i to je jedan od razloga zbog kojeg tonemo na listama konkurentnosti. Ovo je samo jedan od neophodnih, ali ne i dovoljan uslov za povećanje zaposlenosti u narednim godinama. Dosadašnji zakon o radu bio je rigidan, pa je bilo slučajeva da poslodavac otkrije malverzacije kod zaposlenog, udalji ga s posla, a sud ga, zbog pravne formalnosti, vrati na posao. Jasno je da u takvim okolnostima privatni poslodavci teško zapošljavaju radnike," navodi Altiparmakov.
I otpremnine bile teret poslodavcima
Teret poslodavcima, kako kaže, predstavljalo je i isplaćivanje otpremnina, gde su morali da isplate otpremnine na kompletan radni staž, bez obzira koliko je radnik godina proveo kod tog poslodavca.
Motivacija radnika
On je ukazao da ukoliko Srbija želi da ima tržišnu ekonomiju koja funkcioniše mora imati fleksibilnost - mogućnost da poslodavac otpušta lošeg radnika i zapošljava dobre.
"Poruka sistema je da se motivišu radnici da rade marljivo i vredno, a demotivišu radnici koji neće da rade", naglasio je Altiparmakov.
Zakon o radu dobio podršku MMF, Svetske banke i EU
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) u Skupštini Srbije Zoran Babić izjavio je danas da je Zakon o radu dobio podršku Međunarodne zajednice, MMF-a, Svetske banke, EU, kao i da ga je podržalo tri četvrtine sindikata.
Babić je rekao da Zakon omogućava zapošljavanje mladih, koji završavaju školu, fakultete i koji žele da rade u Srbiji a ne da odu inostranstvo.
"Oni koji odgovorno rade posao, koji dolaze na vreme nema čega da se plaše", rekao je Babić.
Ministar za rad Aleksandar Vulin rekao je da predloženim odredbama radnici biti mnogo bolje zaštićeni, u čemu će aktivniju ulogu nego do sada imati inspekcija.
"U isplati plata poslodavci su kasnili od mesec dana do dve godine. Nismo dovoljno vodili računa o tome," rekao je Vulin.
On je objasnio kako će se primenom zakona smanjiti mnoge zloupotrebe.
"Postojaće ugovori, oni će se čuvati na određenom mestu i samom činjenicom da će inspektor moći kroz centralni registar odmah da se upozna s tim da li ste prijavljeni ili niste značajno će se smanjiti mogućnost zloupotrebe," rekao je Vulin.
"U prethodnom zakonu je bilo dozvoljeno poslodavcu da nakon 12 meseci radni odnos prekine, i zaposli po drugom osnovu, ili da poslodavac odluči da ne zaposli ponovo radnika, a dešavalo se i da nastave da rade na crno. Izmenom ove odredbe će se izbeći ovi nedostaci i pospešiti investitori da zapošljavaju nove ljude."
"Odredbe ovog Zakona će sprečiti radnike da beže preko plota kada naiđe inspekcija rada jer znaju da su neprijavljeni."