Од данас ствари на чистац - ступа на снагу нови Закон о раду!
Закон о раду је за већину инвеститора један од првих закона које анализирају и узимају у обзир приликом избора потенцијалне инвестиционе дестинације. Због тога је од круцијалне важности не само за раднике, већ и за инвеститоре. Након што је Скупштина Србије усвојила измене Закона о раду, он је данас ступио на снагу.
Овај реформски подухват представља позитиван сигнал привредницима да Србија постаје боље пословно окружење и атрактивнија дестинација за улагање, што води ка стварању нових радних места и већем запошљавању.
НОВО У ЗАКОНУ О РАДУ
Рад на одређено време може трајати највише две године. Уколико послодавац остави на послу радника пет радних дана дуже по истеку уговора, сматра се да је радни однос закључен на неодређено време.
Запослени стиче право на годишњи одмор, после месец дана од заснивања радног односа. До сада је то право стицано тек после шест месеци стажа.
За време годишњег одмора запослени добија износ основне плате и минулог рада, уместо просека свих примања из prthodna три месеца.
Запослени има право на пет дана плаћеног одсуства са посла у случају склапања брака, порођаја супруге, теже болести чланова уже породице или њихове смрти.
ДОДАЦИ НА ПЛАТУ
110 одсто за рад на државни празник
26 одсто накнада за ноћни рад
0.4 одсто накнада за минули рад за сваку годину стажа код актуелног послодавца
26 одсто за прековремени рад
Трошкови превоза на посао и с посла (ако фирма нема споствени превоз)
ОТКАЗ СЕ МОЖЕ ДОБИТИ
Ако запослени не остварује очекиване резултате и нема знања за посао који му је поверен.
Ако запослени злоупотреби положај или прекорачи овлашћења.
Ако одбије да потпише анекс уговора о раду у року од осам дана.
Ако долази на посао пијан или дрогиран.
Ако је запослени технолошки вишак.
ОТКАЗНИ РОК
Отказни рок може трајати најмање 15, а најдуже 30 дана.
Према мишљењу Николе Алтипармакова, члана Фискалног савета, промене закона веома су значајне за све - буџет, привреднике, али и за запослене.
"Знамо да су закони о раду и ПИО непопуларни, али практично све европске државе су либерализовале тржиште рада у претходним годинама. Србија није и то је један од разлога због којег тонемо на листама конкурентности. Ово је само један од неопходних, али не и довољан услов за повећање запослености у наредним годинама. Досадашњи закон о раду био је ригидан, па је било случајева да послодавац открије малверзације код запосленог, удаљи га с посла, а суд га, због правне формалности, врати на посао. Јасно је да у таквим околностима приватни послодавци тешко запошљавају раднике," наводи Алтипармаков.
И отпремнине биле терет послодавцима
Терет послодавцима, како каже, представљало је и исплаћивање отпремнина, где су морали да исплате отпремнине на комплетан радни стаж, без обзира колико је радник година провео код тог послодавца.
Мотивација радника
Он је указао да уколико Србија жели да има тржишну економију која функционише мора имати флексибилност - могућност да послодавац отпушта лошег радника и запошљава добре.
"Порука система је да се мотивишу радници да раде марљиво и вредно, а демотивишу радници који неће да раде", нагласио је Алтипармаков.
Закон о раду добио подршку ММФ, Светске банке и ЕУ
Шеф посланичке групе Српске напредне странке (СНС) у Скупштини Србије Зоран Бабић изјавио је данас да је Закон о раду добио подршку Међународне заједнице, ММФ-а, Светске банке, ЕУ, као и да га је подржало три четвртине синдиката.
Бабић је рекао да Закон омогућава запошљавање младих, који завршавају школу, факултете и који желе да раде у Србији а не да оду иностранство.
"Они који одговорно раде посао, који долазе на време нема чега да се плаше", рекао је Бабић.
Министар за рад Александар Вулин рекао је да предложеним одредбама радници бити много боље заштићени, у чему ће активнију улогу него до сада имати инспекција.
"У исплати плата послодавци су каснили од месец дана до две године. Нисмо довољно водили рачуна о томе," рекао је Вулин.
Он је објаснио како ће се применом закона смањити многе злоупотребе.
"Постојаће уговори, они ће се чувати на одређеном месту и самом чињеницом да ће инспектор моћи кроз централни регистар одмах да се упозна с тим да ли сте пријављени или нисте значајно ће се смањити могућност злоупотребе," рекао је Вулин.
"У претходном закону је било дозвољено послодавцу да након 12 месеци радни однос прекине, и запосли по другом основу, или да послодавац одлучи да не запосли поново радника, а дешавало се и да наставе да раде на црно. Изменом ове одредбе ће се избећи ови недостаци и поспешити инвеститори да запошљавају нове људе."
"Одредбе овог Закона ће спречити раднике да беже преко плота када наиђе инспекција рада јер знају да су непријављени."