ODALOVIĆ O OTETOM SRBINU U LIBIJI: Još nema zvanične potvrde o oslobađanju
Razlog otmice verovatno otkup.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović izjavio je danas da veruje da je informacija o oslobađanju državljana Srbije Miroslava Tomića koji je kidnapovan u Libiji tačna, ali da još uvek nema zvanične potvrde o tome.
- Ono što je razgovor koji sam vodio pre 15-tak minuta sa našim ambasadorom činjenica to je da one potvrde na način da sa sigurnošću možemo da potvrdimo porodici i javnosti nismo dobili tu vrstu potvrde. Nemačka firma u kojoj je zaposlen obavestila je da ima informacije da je oslobođen, ali da će to moći da potvrdi kada bude došao u kompaniju i na radno mesto - rekao je Odalović za RTS.
Photo of Miroslav Tomic #Serbia'n (#Srbija) worker abducted in #Libya by local gunmen He worked for Ferostal company pic.twitter.com/F47CRMGuvM— Global Defence (@WoDSerbia) April 26, 2016
Dodao je i da oni, kao i organi Srbije, imaju iz više izvora tvrdnje da je oslobođen, ali da dok se ne bude javio kompaniji nema zvanične potvrde o tome.
Odalović je rekao da je kidnapovanje Ministarstvu prijavila kompanija u kojoj je Tomić zaposlen, posle čega je naša ambasada u Libiji krenula zvaničnim putem sa libijskim vlastima da radi na tome.
Od libijske strane je dobijena potvrda da će sve snage uključiti da bi se ta situacija rešila, a u to su uključene i lokalne vojne jedinice, koje su krenule putem tragova vozila, našle mesto gde je kidnapovan i krenule u potragu za tim vozililma.
Upitan šta bi mogla da bude pozadina tog kidnapovanja, Odalović je naveo da nemačka kompanija tvrdi da političke pozadine nema.
- Tamo postoje lokalni sukobi, lokalne policije, lokalne kriminalne grupe, verovatno je razlog otmice otkup, jer je to jedna od unosnijih delatnosti raznih kriminalnih grupa poslednjih godina - naveo je Odalović, dodajući da nemačka kompanija nije potvrdila da im je zatrazen otkup.
Podseća da je Ministarstvo poslednje dve godine u nekoliko navrata davalo preporuke koje su to zemlje gde su bezbednosni rizici veliki i gde se ne preporučuje da naši građani putuju.
Reč je o Tunisu, Libiji, Egiptu, nekim delovima Izraela, Siriji i Avganistanu.
Situcija u tim zemljama se, prema Odalovićevim rečima, nije bitno promenila i svi naši državljani u tim zemljama su upozoreni na rizike i znaju proceduru.
U Libiji trenutno, kako je dodao, radi i živi oko 350 naših državljana.