ОДАЛОВИЋ О ОТЕТОМ СРБИНУ У ЛИБИЈИ: Још нема званичне потврде о ослобађању
Разлог отмице вероватно откуп.
Генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић изјавио је данас да верује да је информација о ослобађању држављана Србије Мирослава Томића који је киднапован у Либији тачна, али да још увек нема званичне потврде о томе.
- Оно што је разговор који сам водио пре 15-так минута са нашим амбасадором чињеница то је да оне потврде на начин да са сигурношћу можемо да потврдимо породици и јавности нисмо добили ту врсту потврде. Немачка фирма у којој је запослен обавестила је да има информације да је ослобођен, али да ће то моћи да потврди када буде дошао у компанију и на радно место - рекао је Одаловић за РТС.
Пхото оф Мирослав Томиц #Serbia'н (#Srbija) worker абдуцтед ин #Libya by лоцал гунмен Хе worked фор Феростал company pic.twitter.com/F47CRMGuvM— Глобал Дефенце (@WoDSerbia) Април 26, 2016
Додао је и да они, као и органи Србије, имају из више извора тврдње да је ослобођен, али да док се не буде јавио компанији нема званичне потврде о томе.
Одаловић је рекао да је киднаповање Министарству пријавила компанија у којој је Томић запослен, после чега је наша амбасада у Либији кренула званичним путем са либијским властима да ради на томе.
Од либијске стране је добијена потврда да ће све снаге укључити да би се та ситуација решила, а у то су укључене и локалне војне јединице, које су кренуле путем трагова возила, нашле место где је киднапован и кренуле у потрагу за тим возилилма.
Упитан шта би могла да буде позадина тог киднаповања, Одаловић је навео да немачка компанија тврди да политичке позадине нема.
- Тамо постоје локални сукоби, локалне полиције, локалне криминалне групе, вероватно је разлог отмице откуп, јер је то једна од уноснијих делатности разних криминалних група последњих година - навео је Одаловић, додајући да немачка компанија није потврдила да им је затразен откуп.
Подсећа да је Министарство последње две године у неколико наврата давало препоруке које су то земље где су безбедносни ризици велики и где се не препоручује да наши грађани путују.
Реч је о Тунису, Либији, Египту, неким деловима Израела, Сирији и Авганистану.
Ситуција у тим земљама се, према Одаловићевим речима, није битно променила и сви наши држављани у тим земљама су упозорени на ризике и знају процедуру.
У Либији тренутно, како је додао, ради и живи око 350 наших држављана.