ZNATE LI KO PRAVI ODEĆU KOJU NOSITE: Rade 16 sati za 200 rsd (VIDEO)
Maniša je jedna od milion koja radi 16 sati dnevno za 2 dolara.
Kupujući odeću, mobilne telefone, retko pomislimo čiji znoj, ili čak i krv, stoji iza njih. Jedna kampanja rešila je da to promeni.
Maniša je jedna od milion!
Majica za 2 evra iz vending mašine?
Da, ali u čemu je fora?
Fora je pogledati video snimak koji krije istinu o nastanku tog proizvoda. Tako su slučajni prolaznici u Berlinu, kojima je predočeno kako nastaje odeća koja im je ponuđena, odbili da je kupe na kraju.
Na ekranu je lik devojke - Maniše, koja je jedna od milion koji prave našu jeftinu odeću. Oni rade 16 sati dnevno, za 13 centi po satu, saopšteno je na aparatu, koji je deo kampanje "Fashion revolution".
Poenta je probuditi svest kod ljudi, i naterati proizvođače da odgovore: ko radi za njih, i pod kojim uslovima? Inače, kampanja je lansirana 24.aprila, kao znak sećanja na događaj iz 2013. godine, kada je 1.133 ljudi poginulo u fabrici odeće u Bangladešu.
Evo još nekoliko primera koje su potresli svet, a tiču se nehumanih uslova rada:
Kineske fabrike u kojima se proizvode ''Apple'' uređaji prvi su put došle pod lupu javnosti kada je 2010. 14 radnika Foksona, najvećeg dobavljača za tu kompaniju, počinilo samoubistvo.
Krajem decembra 2014. objavljeno je da je u fabrici u Šangaju umrlo najmanje pet zaposlenih koji rade na izradi ''Apple'' uređaja.
I o radnicima u domaćinu SP 2020. godine pisalo se slično. Na meti kritika dakle bio je Katar.
"Ovde rade trideset dana mesečno, za 4,9 dolara po danu", pisali su svetski mediji.
Gardijan je izveštavao o preko 100 radnika, iz najsiromašnijih zemalja sveta, koji su angažovani na izgradnji stadiona Al-Wakrah. Žive u bedi i nisu isplaćeni godinu dana, preneo je ovaj medij.
Radnici tvrde da su im pasoši oduzeti, što ih čini robovima, doduše, plaćenim - mizerno.
Iako su akcije pritisaka na velike kompanije da poboljšaju uslove za svoje radnike, često izgubljene bitke, važno je biti svestan ovog problema, koji mnogi karakterišu kao "moderno robovlasništvo".
Pročitajte i: