ЗНАТЕ ЛИ КО ПРАВИ ОДЕЋУ КОЈУ НОСИТЕ: Раде 16 сати за 200 рсд (ВИДЕО)
Маниша је једна од милион која ради 16 сати дневно за 2 долара.
Купујући одећу, мобилне телефоне, ретко помислимо чији зној, или чак и крв, стоји иза њих. Једна кампања решила је да то промени.
Маниша је једна од милион!
Мајица за 2 евра из вендинг машине?
Да, али у чему је фора?
Фора је погледати видео снимак који крије истину о настанку тог производа. Тако су случајни пролазници у Берлину, којима је предочено како настаје одећа која им је понуђена, одбили да је купе на крају.
На екрану је лик девојке - Манише, која је једна од милион који праве нашу јефтину одећу. Они раде 16 сати дневно, за 13 центи по сату, саопштено је на апарату, који је део кампање "Фасхион револутион".
Поента је пробудити свест код људи, и натерати произвођаче да одговоре: ко ради за њих, и под којим условима? Иначе, кампања је лансирана 24.априла, као знак сећања на догађај из 2013. године, када је 1.133 људи погинуло у фабрици одеће у Бангладешу.
Ево још неколико примера које су потресли свет, а тичу се нехуманих услова рада:
Кинеске фабрике у којима се производе ''Apple'' уређаји први су пут дошле под лупу јавности када је 2010. 14 радника Фоксона, највећег добављача за ту компанију, починило самоубиство.
Крајем децембра 2014. објављено је да је у фабрици у Шангају умрло најмање пет запослених који раде на изради ''Apple'' уређаја.
И о радницима у домаћину СП 2020. године писало се слично. На мети критика дакле био је Катар.
"Овде раде тридесет дана месечно, за 4,9 долара по дану", писали су светски медији.
Гардијан је извештавао о преко 100 радника, из најсиромашнијих земаља света, који су ангажовани на изградњи стадиона Al-Wakrah. Живе у беди и нису исплаћени годину дана, пренео је овај медиј.
Радници тврде да су им пасоши одузети, што их чини робовима, додуше, плаћеним - мизерно.
Иако су акције притисака на велике компаније да побољшају услове за своје раднике, често изгубљене битке, важно је бити свестан овог проблема, који многи карактеришу као "модерно робовласништво".
Прочитајте и: