Oland pod lavinom problema na ličnom i državnom planu
PARIZ - Francuski predsednik Fransoa Oland suočava se ovih dana sa problemima na svim poljima: ekonomski pokazatelji su "na pola koplja", njegova nova vlada već je na udaru kritika, a privatni život mu je obelodanjen u osvetničkoj knjizi koju je u tajnosti napisala njegova bivša partnerka.
Uz to, "ulje na vatru" doliva njegov glavni protivnik, konzervativni bivši predsednik Nikola Sarkozi, koji bi ovog vikenda mogao da otpočne svoj povratak na političku scenu, prenosi AP.
Bivša prva dama Valeri Trirveler opisala je svog bivšeg partnera Olanda kao "podlog lažljivca" u knjizi koju je objavila ove nedelje, sedam meseci nakon što je došlo do raskida njihove veze, usred navoda da on ima ljubavnu aferu sa glumicom Žili Geje.
Osim što je u najširu javnost iznela intimne detalje o Olandovoj neveri, bivša novinarka Trirveler ga je, takođe, opisala kao nekoga ko prezire siromašne, što je težak politički greh za jednog levičarskog lidera koji je 2012. godine pobedio na izborima obećavši socijalnu pravdu.
Kako je navela u knjizi pod naslovom "Hvala za ovaj trenutak", Oland je jednom prezrivo nazvao siromašne "bezubima", misleći na ljude koji sebi ne mogu da priušte stomatološke usluge. Taj izraz je mnoge šokirao i munjevitom brzinom se našao u vrhu haštagova na Tviteru, što su Olandovi kritičari jedva dočekali.
Neki desničarski aktivisti koji su se proglasili za pokret "bezubih" održali su sinoć i mali protest u blizini Jelisejske palate. Vidno ozlojeđen, Oland se branio na konferenciji za novinare uporno tvrdeći da je njegov "razlog postojanja" da služi siromašnima.
Nova politička oluja nastupila je samo nekoliko dana nakon što je Oland imenovao novi kabinet kako bi ućutkao ministre koji su otvoreno kritikovali njegovu ekonomsku politiku. Međutim, s obzirom na nezaposlenost od 10 odsto i privredni rast na "mrtvoj tački", nova vlada nije imala "grejs period", pa novi ministri svojim izjavama izazivaju burna reagovanja među sindikatima i levičarima.
Nekada popularni premijer Manuel Vals suočava se sa glasanjem o poverenju 16. septembra, kada će desetine socijalističkih poslanika koji se ne slažu sa Olandovim smanjenjem troškova možda pokušati da rašire pobunu među krajnjim levičarima.
U međuvremenu, liderka ekstremne desnice Marin Le Pen traži raspuštanje parlamenta i nove izbore, ali glavnu pretnju predstavljaju konzervativci, koji se ovog vikenda sastaju u Nici posle višegodišnjih podela i razdora.
Mnogi se nadaju da će Sarkozi tada objaviti kandidaturu za lidera stranke Unija za narodni pokret (UMP), što je prvi korak ka potencijalnom pokušaju da ponovo pobedi na predsedničkim izborima 2017.
Oland je juče poručio da neće dopustiti da ga lavina loših vesti zatrpa, ali njegova popularnost, koja je inače bila istorijski niska, zbog ovako sumornog razvoja događaja dostiže novi rekord u sunovratu na skali naklonjenosti Francuza. Naime, tri ankete koje su objavljene proteklih dana pokazuju da je nepopularniji od bilo kog francuskog predsednika u moderno vreme.